Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek metoklopramidu (Metoclopramidi hydrochloridium)
Wskazania:
- w zaburzeniach czynności żołądka w cukrzycy (tylko ciężkie przypadki)
- w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po chemioterapii
- w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po zabiegach chirurgicznych
- zgłębnikowanie jelita cienkiego (preparat ułatwia zgłębnikowanie jelita cienkiego u dorosłych i dzieci, u których zgłębnik nie przechodzi przez odźwiernik podczas zwykłego postępowania)
- w diagnostyce radiologicznej
- w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po zabiegach chirurgicznych u dzieci powyżej 1 roku życia
Działanie:
Substancja czynna metoklopramid jest antagonistą receptorów dopaminowych. Ułatwia uwalnianie acetylocholiny i tym samym indukuje skurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Przyśpiesza opróżnianie żołądka, pobudza motorykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykazuje działanie uspokajające i przeciwwymiotne ponieważ przenika do OUN. Metoklopramid podany dożylnie zaczyna działać po 1-3 minutach, a domięśniowo po 10-15 minutach. Działanie trwa 1-2 godziny od momentu podania. Z białkami osocza wiąże się w 13-30%. Przenika do łożyska i mleka matek karmiących. Okres połowicznego rozpadu trwa 5-6 h, a wydalanie zachodzi przez nerki głównie w postaci niezmienionej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na metoklopramid lub inne składniki preparatu Metoclopramidum INJ.
- krwawienie, niedrożność lub perforacja przewodu pokarmowego
- padaczka
- stosowanie leków wywołujących objawy pozapiramidowe
- guz chromochłonny
- dzieci poniżej 1 roku życia
Dawkowanie Metoclopramidum iniekcje:
Preparat podaje się dożylnie i domięśniowo. U dzieci w zapobieganiu nudnościom podaje się po zabiegu 0,15 mg/km m.c. W razie konieczności kolejną dawkę podaje się po 6 h. U dorosłych podaje się początkowo jedną ampułkę, a następnie co 2-3 h co ustala indywidualnie lekarz. Nie stosować dłużej niż 10 dni (należy przejść na tabletki).