Polecane produkty
Skład:
allopurinol (Allopurinolum)
Wskazania:
W celu zmniejszenia wytwarzania kwasu moczowego i moczanów w chorobach, w których ich odkładanie już nastąpiło (np. dnawe zapalenie stawów, guzki dnawe, kamica nerkowa) oraz w stanach klinicznych, gdy istnieje takie ryzyko (np. leczenie nowotworów potencjalnie prowadzące do ostrej nefropatii moczanowej). Są to:
- dna moczanowa
- kamica moczanowa
- choroby nowotworowe
- zespoły mieloproliferacyjne z szybkim obrotem komórkowym
Działanie:
Lek Milurit zawiera allopurinol i jego główny aktywny metabolit - oksypurinol, które hamują oksydazę ksantynową co nie dopuszcza do powstawania kwasu moczowego. Preparat zmniejsza we krwi i w moczu stężenie kwasu moczowego zapobiegając osadzaniu się kryształów moczanowych w tkankach, a także nasila ich rozpad. Po czterech dniach leczenia zauważa się spadek stężenia kwasu moczowego, a działanie maksymalne po 2 tygodniach. Po podaniu doustnym wchłania się 70-90% dawki, a stężenie maksymalne osiągane jest po 0,5-2 h. Czas połowicznego rozpadu wynosi 1-3 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie do oksypurinolu. Około 10% dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej, około 70% jest wydalane z moczem w postaci oksypurinolu, 20% wydalane jest w postaci niezmienionej z kałem.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na allopurinol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Milurit
- nie rozpoczynać leczenia w ostrym napadzie dny
- nie wolno stosować w przypadku bezobjawowego zwiększenia stężenia kwasu moczowego we krwi
Dawkowanie Milurit:
Lek podaje się doustnie. Stosuje się dawkę początkową 100 mg raz na dobę. Następnie dawkę tą można zwiększać o 100 mg co 2 lub 3 tygodnie. Dawka dobowa maksymalna to 800 mg. U dzieci w wieku poniżej 15 lat lek stosuje się w dawkach 10-20 mg/kg mc. na dobę, do maksymalnej dawki 400 mg na dobę. Stosować po posiłku i popijać dużą ilością płynów.