Polecane produkty
Skład:
meloksykam (Meloxicamum)
Wskazania:
W krótkotrwałym leczeniu zaostrzeń objawów chorób reumatoidalnych:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Działanie:
Preparat Moilec zawiera meloksykam, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy oksykamów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dzięki hamowaniu syntezy prostaglandyn (mediatory procesów zapalnych). Lek jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, a jego biodostępność wynosi 89%. Stężenie maksymalne jest osiągane w ciągu 5-6 h od podania doustnie dawki jednorazowej, a stan równowagi osiągany jest w ciągu 3-5 dni. Z białkami osocza krwi (głównie z albuminami) wiąże się w 99%. Meloksykam przenika do mazi stawowej, osiągając stężenie równe około połowie stężenia leku występującego w osoczu krwi. Metabolizm zachodzi w wątrobie przy udziale CYP2C9 z niewielkim udziałem izoenzymu CYP3A4. Wydalanie zachodzi w równych proporcjach w moczu i z kałem. Mniej niż 5% dawki dobowej wydalane jest w postaci niezmienionej z kałem, natomiast jedynie śladowe ilości z moczem. Czas połowicznego rozpadu wynosi ok. 20 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na meloksykam lub pozostałe składniki leku Moilec
- nadwrażliwość na substancje o podobnym działaniu np. leki z grupy NLPZ, kwas acetylosalicylowy objawiająca się astmą, polipami nosa, obrzękiem naczynioruchowym i pokrzywką
- III trymestr ciąży
- dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat
- krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie
- czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- ciężka niewydolność nerek u pacjentów niedializowanych
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- krwawienia w obrębie mózgu
- ciężka niewydolność serca
Dawkowanie Moilec:
Preparat podaje się doustnie. Podaje się raz na dobę 7,5 mg. Przyjmować wraz z posiłkiem. Nie stosować dłużej niż 7 dni.