Polecane produkty
Skład:
escitalopram (Escitalopramum)
Wskazania:
- w ciężkich zaburzeniach depresyjnych
- w zaburzeniach lękowych i napadach paniki z agorafobią lub bez agorafobii (lęk przed wychodzeniem z domu, lęk przed otwartymi przestrzeniami)
- w leczeniu fobii społecznych (lęk przed kontaktami z ludźmi)
- w zaburzeniach lękowych uogólnionych
- w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (natrętne myśli lub czynności)
Działanie:
Lek Mozarin zawiera substancję czynną escytalopram, która jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (5-HT) o wysokim powinowactwie do pierwotnego miejsca wiązania. Nie ma lub wykazuje bardzo niewielkie powinowactwo do innych receptorów. Po podaniu doustnym wchłania się niemal całkowicie, niezależnie od pokarmu, przy biodostępności wynoszącej 80%. Stężenie maksymalne we krwi osiąga w ciągu 4h. Substancja jest metabolizowana przez wątrobę do dwóch aktywnych metabolitów. Wspólnie z escytalopramem wiążą się z białkami osocza w mniej niż 80%. Czas połowicznego rozpadu escytalopramu to ok. 30h. Eliminacja zachodzi przez układ moczowy.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mozarin
- kojarzenie escytalopramu z odwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy lub odwracalnymi inhibitorami MAO-A
- jednoczesne leczenie nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO (selegilina)
- spożywanie alkoholu
- karmienie piersią
- wrodzone zaburzenia rytmu serca lub stwierdzenie epizodów zaburzeń rytmu serca
- kojarzenie z substancjami wydłużającymi odstęp QT
- niektóre leki przeciwhistaminowe (astemizol, mizolastyna)
Dawkowanie Mozarin:
Mozarin podaje się doustnie. Dawkę leku ustala indywidualnie lekarz w zależności od choroby. W epizodach ciężkiej depresji stosuje się przeważnie 10 mg raz na dobę (maksymalna dawka to 20 mg). Przy czym okres leczenia pacjenta trwa co najmniej 6 miesięcy. W leczeniu fobii społecznych dawkę rozpoczyna się od 10 mg raz na dobę, a po poprawieniu się stanu chorego można zmniejszyć do 5 mg luz zwiększyć do 20 mg stosownie do reakcji pacjenta. Przy czym zaleca się terapię co najmniej 3-miesięczną. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych podaje się dawkę 10 mg raz na dobę, którą można zwiększyć do 20 mg. Czas leczenia kontynuuje się tak długo aż lekarz stwierdzi ustąpienie objawów. Zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii leczymy w pierwszym tygodniu dawką początkową 5 mg raz na dobę, a później zwiększamy dawki do 10 mg na dobę. Leczenie trwa kilka miesięcy. Po zakończonym leczeniu escytalopram odstawia się stopniowo przez dwa tygodnie.