Polecane produkty
Skład:
moklobemid (Moclobemidum)
Wskazania:
- leczenie zespołów depresyjnych
- leczenie fobii społecznych
Działanie:
Mobemid należy do leków przeciwdepresyjnych, które działają poprzez odwracalne hamowanie aktywności monoaminooksydazy typu A (MAO-A). Prowadzi to do zahamowania metabolizmu noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, dzięki czemu zwiększa się ich stężenie w przestrzeni pozakomórkowej. Wykazuje korzystny wpływ na nastrój i napęd. Nie działa sedatywnie, natomiast korzystnie wpływa na zaburzenia snu podczas depresji. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, osiąga stężenie maksymalne we krwi po 1-2 h. Biodostępność jest ograniczona ze względu na efekt pierwszego przejścia. Z białkami osocza wiąże się w 50%. Metabolizm zachodzi w wątrobie do nieczynnych metabolitów, a okres połowicznego rozpadu wynosi 1-2 h. Wydalanie zachodzi z moczem głównie w postaci nieczynnych metabolitów i w około 1% w postaci nie zmienionej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na moklobemid lub pozostałe składniki preparatu Mobemid
- ostre stany splątania
- guz chromochłonny
- u dzieci poniżej 18 roku życia
- jednoczesne stosowanie z selegiliną, petydyną, dekstrometorfanem, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi
Dawkowanie Mobemid:
Lek podaje się doustnie. Dawka początkowa w depresji wynosi 150 mg 2 razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę. Leczenie powinno trwać 4-6 tygodni. W fobiach społecznych dawkowanie jest podobne, a czas leczenia może trwać 8-12 tygodni.