Polecane produkty
Skład:
ramipryl (Ramiprilum)
Wskazania:
- w leczeniu chorób nerek na początku cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej stwierdzonej na podstawie obecności mikroalbuminurii, w jawnej nefropatii cukrzycowej stwierdzonej na podstawie białkomoczu u pacjentów z przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego, w jawnej nefropatii kłębuszkowej o etiologii innej niż cukrzycowa stwierdzona na podstawie białkomoczu ≥3 g/dobę
- w leczeniu objawowej niewydolności serca
- w leczeniu nadciśnienia tętniczego
- w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, aby zmniejszyć chorobowość i umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych z chorobą układu sercowo-naczyniowego o etiologii miażdżycowej (choroba niedokrwienna serca lub udar bądź choroba naczyń obwodowych w wywiadzie) lub cukrzycą i przynajmniej jednym sercowo-naczyniowym czynnikiem ryzyka
- w prewencji wtórnej u pacjentów po ostrym zawale serca
Działanie:
Ramistad jest preparatem zawierającym substancję czynną ramipryl, która w organizmie jest przekształcana do czynnego metabolitu ramiprylatu (długo działający inhibitor ACE (enzym katalizujący przemianę angiotensyny I do angiotensyny II, jak również rozpad bradykininy)). Lek jest odpowiedzialny za obniżenie wydzielania angiotensyny II i hamowanie rozpadu bradykininy co doprowadza do rozszerzenia naczyń. Wydzielanie aldosteronu również jest zmniejszone. Początek działania obniżającego ciśnienie występuje w ciągu 1-2 h po podaniu leku, a maksimum obserwuje się po 3-6 h, natomiast wpływ jednej dawki leku utrzymuje się zwykle przez 24 h. Ramistad jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, a pokarm nie wpływa na wchłanianie. Maksymalne stężenie lek osiąga w ciągu 1 h, przy biodostępności wynoszącej 45%. Stężenie maksymalne ramiprylatu jest osiągane w ciągu 2-4 h po podaniu ramiprylu. Z białkami osocza substancja czynna wiąże się w około 73%, ramiprylat - w około 56%. Usuwanie substancji zachodzi głównie przez nerki. Czas połowicznego rozpadu ramiprylatu wynosi 15020 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na ramipryl, inne inhibitory ACE lub inne składniki leku Ramistad
- obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie (dziedziczny, idiopatyczny, wywołany uprzednim stosowaniem inhibitorów ACE lub antagonistów receptora angiotensyny II)
- istotne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki
- II i III trymestr ciąży
- pacjenci z niedociśnieniem lub niestabilni hemodynamicznie
- pozaustrojowe procedury lecznicze prowadzące do kontaktu krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym
Dawkowanie Ramistad:
Lek podaje się doustnie. Dawka zależy od schorzenia i jest ustalana indywidualnie przez lekarza. Dawka maksymalna dobowa to 10 mg. Lek popijać wodą.