Polecane produkty
Skład:
olanzapina (Olanzapinum)
Wskazania:
- schizofrenia
- leczenie średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii
- u chorych, u których w terapii epizodu manii uzyskano poprawną odpowiedź na leczenie olanzapiną, preparat wskazany jest w celu zapobiegania nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej
Działanie:
Ranofren jest lekiem przeciwpsychotycznym, przeciwmaniakalnym, a także stabilizującym nastrój. Jest to selektywny antagonista monoaminergiczny wykazującym wysokie powinowactwo do receptorów: serotoninowych 5-HT2A/2C, 5-HT3, 5-HT6, dopaminowych D1-5, cholinergicznych muskarynowych M1-5, histaminowych H1 oraz receptorów α1-adrenergicznych. Substancja czynna na układ mezolimbiczny wpływa selektywnie bez wyraźnego wpływu na układ pozapiramidowy. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, a stężenie maksymalne osiąga we krwi po 5-8 h od podania. Na biodostępność leku nie wpływa przyjmowanie pokarmów , a wiązanie z białkami osocza wynosi 93%. Stężenie we krwi, okres półtrwania i klirens olanzapiny mogą zmieniać się w zależności od palenia tytoniu, płci i wieku. U kobiet czas połowicznego rozpadu wynosi 36,7 h, u mężczyzn 32,3 h, u pacjentów niepalących 38,6 h, u palących 30,4 h. Eliminacja zachodzi głównie w postaci metabolitów wraz z moczem (57%) i kałem.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na olanzapinę lub pozostałe składniki preparatu Ranofren
- pacjenci z ryzykiem wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączania
Dawkowanie Ranofren:
Lek podawany jest doustnie. Dawka zależy od stanu psychicznego pacjenta 5-20 mg olanzapiny na dobę. Można przyjmować niezależnie od posiłków.