Polecane produkty
Skład:
pantoprazol (Pantoprazolum)
Wskazania:
- w leczeniu łagodnych postaci choroby refluksowej przełyku i związanych z nią objawów (np. zgaga, zarzucanie kwasu żołądkowego, ból przy przełykaniu)
- w długotrwałym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
- w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanych przez NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka, u których dalsze leczenie lekami z grupy NLPZ jest niezbędne
Działanie:
Pantoprazol jest pochodną benzoimidazolu i działa hamując wydzielanie kwasu chlorowodorowego w żołądku. W kwaśnym środowisku kanalików śródkomórkowych komórek okładzinowych żołądka jest przekształcany do czynnego metabolitu. Hamuje aktywność enzymu H+/K+- zależnej ATP-azy, która odpowiada za końcowy etap wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Siła hamowania zależy od dawki i dotyczy zarówno podstawowego, jak i stymulowanego wydzielania kwasu solnego. W wyniku podawania leku Ranloc zmniejsza się kwaśność treści żołądkowej oraz wtórnie zwiększa się stężenie gastryny (proporcjonalnie do zmniejszenia kwaśności). Lek szybko wchłania się po podaniu doustnym i osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 2,5 h od podania. Biodostępność całkowita pantoprazolu wynosi około 77%, a z białkami osocza krwi wiąże się w około 98%. W wątrobie zachodzi niemal całkowity metabolizm substancji czynnej. Eliminacja leku zachodzi wraz z moczem w około 80% w postaci metabolitów, a pozostała część wydalana jest z kałem. Okres połowicznego rozpadu fazy końcowej eliminacji wynosi około 1,5 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na pantoprazol lub inne składniki leku Ranloc
- jednoczesne podawanie z atazanawirem
Dawkowanie Ranloc:
Lek podaje się doustnie. U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat podaje się 20-40 mg na dobę przez okres 2-4 tygodni. Przyjmować na 1 h przed śniadaniem i popijać wodą.