Polecane produkty
Skład:
ranitydyna (Ranitidinum)
Wskazania:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej
- zapalenie przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego
- zespół Zollinger-Ellisona
- zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy wywołanym przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- zapobieganie zespołowi Mendelsona (przed znieczuleniem ogólnym, u pacjentów, u których istnieje ryzyko aspiracji kwasu)
- zapobieganie krwawieniom z owrzodzenia stresowego
Działanie:
Preparat jest antagonistą kompetycyjnym receptora histaminowego H2 w błonie śluzowej żołądka. Odpowiada za zmniejszenie zarówno podstawowego, jak i posiłkowego wydzielanie kwasu solnego oraz zmniejszenie wydzielania pepsyny w soku żołądkowym. Szybko wchłania się po podaniu doustnym, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2-3 h. Pokarm i środki zobojętniające treść żołądkową, przyjmowane jednocześnie z ranitydyną, nieznacznie zmniejszają wchłanianie leku. Czas połowicznego rozpadu wynosi około 2-3 h. Substancja czynna jest usuwana z moczem (60-70%) i kałem (26%), głównie w postaci niezmienionej i w niewielkim stopniu w postaci metabolitów.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na ranitydynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Ranitydyna Sanofi
Dawkowanie Ranitydyna Sanofi:
Preparat podaje się doustnie. W zależności od schorzenia dawka leku może wynosić od 150 do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa to 6 g w zespole Zollingera-Ellisona. Okres leczenia może trwać od 2 do 12 tygodni.