Polecane produkty
Skład:
losartan potasu (Losartanum kalicum)
Wskazania:
- w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym
- w chorobach nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z białkomoczem ≥0,5 g/dobę
- w przewlekłej niewydolności serca, gdy nie zaleca się leczenia inhibitorami ACE
- w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca
Działanie:
Losartan potasu to syntetyczny antagonista receptora angiotensyny II (AT1). Lek działa poprzez blokowanie efektów działania angiotensyny II, a nie wpływa na inne receptory hormonalne ani kanały jonowe. Losartan potasu pozbawiony jest działania agonistycznego oraz nie nasila efektów działania zależnych od bradykininy. Rasoltan dobrze wchłania się po podaniu doustnym, a jego biodostępność wynosi ok. 33%. Stężenie maksymalne osiągane jest w osoczu po około 1 h, natomiast czynnego metabolitu po 3-4 h. Wiązanie z białkami osocza wynosi ponad 99%. Około 14% dawki losartanu ulega przekształceniu do czynnego metabolitu. Substancje są usuwane z kałem w 54% i z moczem w 39%. Czas połowicznego rozpadu losartanu wynosi około 2 h, a czynnego metabolitu 6-9 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na losartan potasu lub inne składniki preparatu Rasoltan
- II i III trymestr ciąży
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Dawkowanie Rasoltan:
Lek podaje się doustnie. W zależności od schorzenia dawka leku wynosi od od 12,5 do 100 mg na dobę. Przyjmuje się niezależnie od posiłków.