Polecane produkty
Skład:
rywastygmina (Rivastigminum)
Wskazania:
- objawowe leczenie łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego
- objawowe leczenie łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia u pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona
Działanie:
Substancja czynna należy do inhibitorów acetylo- i butyrylocholinoesterazy z grupy karbaminianów. Lek usprawnia cholinergiczne przekaźnictwo neurosynaptyczne w wyniku czego następuje spowalnianie procesów rozkładu acetylocholiny, uwalnianej przez czynnościowo sprawne neurony cholinergiczne. Rywastygmina ma prawdopodobny pozytywny wpływ na objawy ubytkowe, które dotyczą procesów poznawczych u chorych z otępieniem związanym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona. Lek szybko wchłania się po podaniu doustnym i osiąga stężenie maksymalne po ok. 1 h od podania. Na skutek oddziaływania rywastygminy na jej enzym docelowy, zwiększenie biodostępności jest około 1,5 razy większe, niż wynikałoby to ze zwiększenia dawki. Bezwzględna biodostępność po dawce 3 mg wynosi około 36% ± 13%. Przyjmowanie pokarmu wpływa na opóźnienie wchłaniania do 90 minut oraz na mniejszą wartość stężenia maksymalnego. Rywastygmina wiąże się z białkami osocza w ok. 40% i dosyć łatwo przenika przez barierę krew-mózg. Ulega metabolizmowi w wątrobie w znacznym stopniu, a jej czas połowicznego rozpadu wynosi ok. 1 h. Eliminacja preparatu zachodzi razem z moczem w postaci metabolitów, a z kałem mniej niż 1%.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną, inne karbaminiany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu RIVASTIGMIN ORION
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby (ze względu na brak badań w tej grupie pacjentów)
- karmienie piersią
Dawkowanie Rivastigmin Orion:
Tabletki podaje się doustnie, połykając je w całości. Podaje się je wraz z porannym i wieczornym posiłkiem, a przyjmowanie leku musi być ściśle kontrolowane. Leczenie powinien nadzorować doświadczony lekarz. Dawki leku wahają się od 1,5 mg 2 razy na dobę do 6 mg.