Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek sotalolu (Sotaloli hydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca, szczególnie w postaci częstoskurczu komorowego.
Działanie:
Preparat ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Dzięki zawartości chlorowodorku sotalolu wykazuje właściwości przeciwarytmiczne, hamujące niewybiórczo receptory beta-adrenergiczne. Lek stanowi połączenie izomerów lewo- i prawoskrętnych sotalolu, w związku z tym wykazuje działanie zarówno przeciwarytmiczne (izomery d i l), oraz ogólne beta-adrenolityczne (izomer l). Sotalol posiada właściwości beta-adrenolityczne w dawce 25 mg/24h, a przeciwarytmicznie w dawce 160 mg/24h. Działanie przeciwarytmiczne leku polega na wydłużeniu czasu trwania potencjału czynnościowego oraz wydłużeniu całkowitego okresu refrakcji przedsionków, komór i przedsionkowo-komorowych dróg przewodzenia. Substancja czynna powoduje spowolnienie rytmu zatokowego, zatrzymanie przewodzenia w pęczku Hisa. Skutkiem podawania preparatu jest wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG. Sotalol odpowiada za zwolnienie akcji serca. Nie wykazuje właściwości kardiodepresyjnych, nie ogranicza objętości i ciśnienia późnoskurczowego, nie obniża znamiennie zgodnego z normą ciśnienia krwi, nie zmienia ciśnienia w tętnicy płucnej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- zespół wydłużonego odstępu QT
- zakłócenia rytmu typu torsade de pointes
- hipotonia tętnicza (poza niedociśnienia wywołanym przez arytmię)
- niedociśnienie płucne
- dusznica bolesna naczynioskurczowa (typu Prinzmetala)
- zespół Raynauda i ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego
- poważne zaburzenia wydolności nerek
- astma oskrzelowa i inne stany skurczowe oskrzeli
- niewyrównana zastoinowa niewydolność serca
- wstrząs kardiogenny
- blok przedsionkowo-komorowy IIst. i IIIst. (przy braku rozrusznika serca)
- spowolnienie pracy serca
- zespół chorej zatoki albo blok węzłowo-przedsionkowy
- stany obrzękowe głośni
- poważne, uczuleniowe zapalenie śluzówki nosa.
- choroba afektywna jednobiegunowa
- łuszczyca
- choroba alkoholowa
Dawkowanie Sotahexal:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych na początku podawać 80 mg/24h w 1-2 dawkach. Jeżeli dawka ta jest nieefektywna, można przyjmować większe dawki - 160-320 mg/24h, w dwóch dawkach co 12 h.