Polecane produkty
Skład:
fumaran bisoprololu (Bisoprololi fumaras)
Wskazania:
Preparat należy stosować podczas leczenia nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca (dusznicy bolesnej), a także długotrwałej stabilnej niewydolności serca z osłabieniem czynności skurczowej lewej komory (podawany razem z inhibitorami ACE, preparatami diuretycznymi i opcjonalnie glikozydami naparstnicy).
Działanie:
Preparat ma postać tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi bisoprolol, który jest wysoce wybiórczym lekiem hamującym receptory beta1-adrenergiczne, pozbawionym wewnętrznej czynności sympatykomimetycznej i ważnych właściwości normalizujących błonę komórkową. Charakteryzuje się nieznacznym powinowactwem do receptorów beta2 mięśni gładkich oskrzeli i naczyń oraz do receptorów beta2 mających związek z regulacją przemiany materii. Sposób działania preparatu w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia krwi nie został do końca poznany. Substancja czynna znacząco ogranicza poziom reniny w osoczu. U osób z dusznicą bolesną zatrzymanie receptorów ?1 wywołuje zwolnienie akcji serca i w efekcie przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na tlen. W związku z tym bisoprolol efektywnie usuwa albo ogranicza symptomy chorobowe. Doraźne podawanie leku u osób z chorobą wieńcową, bez długotrwałej niewydolności serca, ogranicza częstość akcji serca i objętość wyrzutowa, a w konsekwencji pojemność minutową i zużycie tlenu.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- ostra niewydolność serca albo okres dekompensacji niewydolności serca, wymagający dożylnego aplikowanie preparatów wykazujących właściwości inotropowe
- wstrząs kardiogenny
- blok przedsionkowo-komorowy IIst. albo IIIst. (bez rozrusznika)
- zespół chorego węzła zatokowego
- blok zatokowo-przedsionkowy
- symptomatyczne spowolnienie pracy serca (częstość akcji serca <60 uderzeń/min przed rozpoczęciem leczenia)
- hipotonia (ciśnienie skurczowe <100 mmHg)
- ciężka astma oskrzelowa albo ciężka długotrwała obturacyjna choroba płuc
- choroba zarostowa tętnic obwodowych
- ciężka postać zespołu Raynauda
- guz chromochłonny nie poddawany leczeniu
- kwasica metaboliczna
- ciąża i okres karmienia piersią
Dawkowanie Sobycor:
Stosować doustnie. W przypadku nadciśnienia tętniczego i dusznicy bolesnej przeważnie podaje się 10 mg x 1/24h, jednak nie więcej niż 20 mg/24h.