Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek metforminy (Metformini hydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku podczas leczenia cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych, zwłaszcza u osób z nadwagą, jeśli stosowanie diety i wprowadzenie aktywności fizycznej nie daje oczekiwanych rezultatów. Wskazany w monoterapii albo w skojarzeniu z innymi doustnymi preparatami o działaniu przeciwcukrzycowym albo insuliną.
Działanie:
Lek ma postać tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. Zaliczany jest do grupy pochodnych biguanidu. Zawarty w nim chlorowodorek metforminy ogranicza poziom glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Nie stymuluje wydzielania insuliny i w związku z tym nie powoduje hipoglikemii. Substancja czynna działa na 3 sposoby: ogranicza produkcję glukozy przez wątrobę, blokując glukoneogenezę i glikogenolizę; powoduje wzrost sensytywności na insulinę w tkance mięśniowej, poprawia obwodowy wychwyt i zużycie glukozy; przyczynia się do opóźnienia jelitowego wchłaniania glukozy. Metformina stymuluje wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu, oddziałując na proces syntazy glikogenu. Odpowiada za wzrost zdolności transportu glukozy przez wszystkie błonowe nośniki glukozy. Pozytywnie oddziałuje na przemiany metaboliczne tłuszczów – ogranicza poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- cukrzycowa kwasica ketonowa, cukrzycowy stan przedśpiączkowy
- zaburzenia wydolności albo czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min)
- stan, w przebiegu którego mogą pojawić się zaburzenia czynności nerek, np.: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs
- donaczyniowe zastosowanie środka kontrastującego zawierającego jod
- schorzenie o charakterze ostrym lub długotrwałym, które może powodować hipoksję tkanek, np.: niewydolność serca albo niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs
- zaburzenia wydolności wątroby
- ostre zatrucie alkoholem
- choroba alkoholowa
- karmienie piersią.
Dawkowanie Siofor:
Stosować doustnie. W ramach monoterapii albo w skojarzeniu z innymi doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi: przeważnie na początku podaje się 500 mg albo 850 mg x 2-3/24h w czasie albo po jedzeniu. Po 10-15 dniach dawkę zaleca się zmodyfikować na podstawie pomiaru poziomu glukozy we krwi. Nie należy stosować więcej niż 1 g x 3/24h.