Polecane produkty
Skład:
acitretin (Acitretinum)
Wskazania:
Lek należy podawać osobom z ciężką postacią łuszczycy (np. łuszczycą erytrodermiczną, uogólnioną albo miejscową łuszczycą krostkową). Wskazany również przy zaburzeniach rogowacenia skóry, jeżeli inne sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów (choroba Dariera, łupież czerwony mieszkowy, wrodzona rybia łuska, inne zaburzenia rogowacenia skóry).
Działanie:
Preparat ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Działa na bazie acitretinu, który jest syntetycznym, aromatycznym analogiem kwasu retinowego. Przyczynia się do ograniczenia rogowacenia skóry, reguluje procesy regeneracyjne i różnicowanie się komórek naskórka. Po zastosowaniu doustnym biodostępność substancji czynnej wynosi średnio 60%. Obecność pokarmu sprzyja zwiększeniu wchłaniania leku. Najwyższe stężenie w surowicy acitretin osiąga po upływie 1-4h od podania.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- ciąża
- karmienie piersią
- stosowanie leku u kobiet w wieku rozrodczym
- zaburzenia pracy wątroby lub nerek
- przewlekle zwiększone stężenie lipidów
- hiperwitaminoza A
- równoczesne stosowanie preparatów z witaminą A albo jej pochodnymi, tetracyklinami, metotreksatemu
- u osób używających szkieł kontaktowych.
Dawkowanie Neotigason:
Stosować doustnie. U dorosłych zaleca się stosować na początku 25-30/24h przez 2-4 tygodnie. W ramach leczenia podtrzymującego ustalać dawkę indywidualnie. W przypadku łuszczycy wynosi ona przeważnie 25-50 mg (nie więcej niż 75 mg/24h); dawkę tę stosuje się przez 6-8 tyg. W czasie leczenia zaburzeń keratynizacji w ramach podawania można stosować mniej niż 20 mg/24h (nie więcej niż - 50 mg/24h). U dzieci na początku zazwyczaj podaje się około 0,5 mg/kg mc./24 h.