Polecane produkty
Skład:
karbamazepina (carbamazepinum)
Wskazania:
Wskazaniem do stosowania leku są napady padaczkowe – częściowe złożone lub proste, a także napady uogólnione toniczno-kloniczne oraz mieszane postaci napadów. Lek można podawać również przy zespołach maniakalnych oraz w celu zapobiegania zaburzeniom maniakalno-depresyjnym (dwubiegunowym), w alkoholowym zespole abstynencyjnym, przy idiopatycznym nerwobólu nerwu trójdzielnego, a także nerwobólu nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego.
Działanie:
Substancja czynna zawarta w produkcie leczniczym Neurotop Retard to karbamazepina, czyli substancja o właściwościach przeciwdrgawkowych. Dodatkowo karbamazepina działa przeciwcholinergicznie, przeciwdepresyjnie oraz uspokajająco. Ze względu na swój wpływ na OUN działa również antydiuretycznie. Lek najczęściej stosowany jest u pacjentów z padaczką, jednak karbamazepina przynosi bardzo dobre rezultaty u osób, u których występują objawy abstynencji po odstawieniu alkoholu. Ponadto jest ona lekiem pierwszego wyboru w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną – karbamazepinę, również na leki, które mają podobną budowę chemiczną, a także na pozostałe substancje zawarte w leku
- blok przedsionkowo-komorowy
- stwierdzone w wywiadzie zaburzenia czynności szpiku kostnego
- porfiria wątrobowa
- jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO
Dawkowanie Naurotop Retard:
Lek należy stosować według zaleceń lekarza. Tabletki przyjmować podczas posiłku lub po jego zakończeniu, popijać płynem. Dla ułatwienia tabletkę można podzielić (nie wpływa to na jej właściwości przedłużonego uwalniania) lub rozpuścić w szklance płynu (woda, herbata, sok owocowy, z wyłączeniem soku grejpfrutowego), po czym roztwór natychmiast wypić. W terapii przeciwdrgawkowej zaleca się przy wprowadzaniu karbamazepiny stopniowe zmniejszanie dawek stosowanych po tej pory leków przeciwdrgawkowych. Terapia przeciwdrgawkowa: dorośli, dzieci powyżej 10. roku życia: zwyczajowa dawka początkowa: dwie tabletki 150mg na dobę, a następnie stopniowe zwiększanie dawki aż do momentu osiągnięcia indywidualnej dawki optymalnej. Zaleca się zwiększać dawkę wieczorną. Dobowa dawka podtrzymująca: 600mg. W przypadku, gdy lek przyjmowany jest tylko raz na dobę, należy go zażywać wieczorem. Dzieci od 6. do 10. roku życia: zaleca się podawać 15mg do 20mg na kilogram masy ciała na dobę, tabletki 150mg lub 300mg dwa razy na dobę. Zespoły maniakalne, zapobieganie zaburzeniom maniakalno-depresyjnym: zwyczajowo dawka dobowa to 300-1500mg, najczęściej stosuje się 600mg karbamazepiny na dobę w dwóch dawkach. W ostrych stanach manii dawkę trzeba zwiększać szybko, natomiast w profilaktyce choroby afektywnej dwubiegunowej dawkę należy zwiększać stopniowo, co zapewni optymalną tolerancję. Neuralgia nerwu trójdzielnego: początkowa dawka dobowa to 300mg, stopniowo zwiększana aż do ustąpienia bólu. Następnie należy ustalić minimalną dawkę skuteczną, poprzez stopniową redukcję dawki terapeutycznej. Zazwyczaj dobowa dawka to 600mg. Alkoholowy zespół abstynencyjny: zwyczajowa dawka dobowa: 600mg, dopuszczalne jest podawanie dawki dobowej 1200mg przez kilka pierwszych dni leczenia, jeśli mamy do czynienia z ostrymi przypadkami zespołu. Pacjenci z poważnymi zaburzeniami czynności nerek (szybkość przesączania kłębkowego poniżej 10ml/min, pacjenci poddawania dializie): stosować 75% zwykłej dawki.