Polecane produkty
Skład:
gabapentyna (Gabapentinum)
Wskazania:
Należy podawać lek w przypadku padaczki: w ramach monoterapii bądź kuracji pomocniczej ataków częściowych prostych albo złożonych, również tych wtórnie uogólnionych, u pacjentów dorosłych i dzieci powyżej 12 lat; kuracji pomocniczej ataków częściowych, (również tych wtórnie uogólnionych), u osób dorosłych i dzieci powyżej 3 lat. Preparat zaleca się podawać także w przypadku obwodowego bólu neuropatycznego (np. bolesnej neuropatii cukrzycowej i nerwobólu po przebytym półpaścu u dorosłych).
Działanie:
Preparat zaliczany jest do szerokiej kategorii leków przeciwpadaczkowych. Mechanizm jego działania nie została całkowicie zbadany. Stanowi źródło gabapentyny, która charakteryzuje się budową zbliżoną do kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Mimo tego jej sposób działania jest inny niż mechanizm pozostałych składników oddziaływujących na synapsę GABA-ergiczną. Substancja czynna leku łączy się w korze nowej i hipokampie w obrębie podjednostki ?2-delta kanałów wapniowych zależnych od potencjału elektrycznego. Nie tworzy wiązania w mózgu z innymi powszechnymi receptorami dla preparatów albo neurotransmiterów.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
Dawkowanie Neurontin:
Stosować doustnie. W przypadku padaczki u osób dorosłych i młodzieży oraz obwodowego bólu neuropatycznego u dorosłych preparat stosuje się według następującego schematu: 1.dzień 300 mg/24h, 2.dzień 300 mg x 2/24h, 3.dzień 300 mg x 3/24h. Opcjonalnie można podać już pierwszego dnia dawkę wynoszącą 300 mg x 3/24h, a później w zależności od reakcji pacjenta zwiększać ją o 300 mg/24h co 2-3 dni do maksymalnej dawki 3600 mg/24h. U dzieci powyżej 6 roku życia stosować na początku leczenia 10-15 mg/kg mc./24h. Skuteczna dawka terapeutyczna jest osiągana dzięki stopniowemu zwiększaniu dawki przez okres około 3 dni i wynosi 25-35 mg/kg mc./24h.