Polecane produkty
Skład:
sulpiryd (Sulpiridum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w przypadku ostrych i długotrwałych psychoz towarzyszących schizofrenii, szczególnie z symptomami upośledzonej aktywności, a także długotrwałych psychoz alkoholowych i zaburzeń psychosomatycznych. Stosować również przy zaburzeniach o charakterze depresyjnym (jeśli preparaty przeciwdepresyjne są niewskazane albo nieskuteczne), migrenie i zawrotach głowy różnego pochodzenia (m.in. w chorobie Meniere'a) oraz pomocniczo podczas leczenia alkoholizmu.
Działanie:
Lek ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zaliczany do kategorii neuroleptyków z grupy pochodnych benzamidu. Zawarty w nim sulpiryd charakteryzuje się działaniem przeciwpsychotycznym i przeciwdepresyjnym. Składnik ten posiada pewne właściwości wspólne ze standardowymi lekami neuroleptycznymi. Działa antagonistycznie wobec receptorów dopaminowych w mózgu. Ponadto w przeciwieństwie do innych neuroleptyków nie wykazuje właściwości kataleptycznych w dawkach efektywnych terapeutycznie, nie oddziałuje na obrót metaboliczny noradrenaliny i serotoniny, posiada nieznaczny wpływ na czynność antycholinesterazy i nie działa na receptory muskarynowe i receptor GABA. Substancja czynna pobudza produkcję prolaktyny, stymuluje przepływ krwi i wydzielanie śluzu w śluzówce żołądka i dwunastnicy oraz wykazuje właściwości przeciwwymiotne.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- guz chromochłonny nadnerczy
- ostra porfiria
- guzy mające związek z nadmierną produkcją prolaktyny (np. gruczolak przysadki, nowotwór piersi)
- równoczesne przyjmowanie lewodopy
- ciąża i okres karmienia piersią.
Dawkowanie Sulpiryd Teva kapsułki:
Stosować doustnie, przynajmniej 1 h przed albo 2 h po jedzeniu. W przypadku schizofrenii u osób dorosłych rozpoczynać leczenie od 400-800 mg/24h w 2 dawkach podzielonych (rano i wczesnym wieczorem), w zależności od symptomów chorobowych. Osobom, u których przeważają symptomy pozytywne wskazane jest podawanie większych dawek: na początku przynajmniej 400 mg x 2/24h, a w razie potrzeby - większych. Nie stosować więcej niż 1200 mg/24h. Przy zaburzeniach depresyjnych na początku podawać 50-150 mg/24h. Potem dawkę zwiększać do 150-300 mg/24h. Przy zaburzeniach psychosomatycznych, nerwicach przeważnie zaczynać od 150-300 mg/24h. W przypadku migreny i zawrotów głowy przeważnie 50-200 mg/24h.