Polecane produkty
Skład:
sulpiryd (Sulpiridum)
Wskazania:
Preparat przeznaczony jest do podawania osobom z zaburzeniami depresyjnymi (jeżeli standardowe leczenie przeciwdepresyjne było niemożliwe lub niewskazane), migrenami i zawrotami głowy różnego pochodzenia. Stosować również przy ostrych i długotrwałych psychozach w czasie schizofrenii, przede wszystkim objawiającymi się upośledzoną aktywności, a także przewlekłych psychozach alkoholowych i zaburzeniach psychosomatycznych. Zalecany w czasie leczenia wspomagającego alkoholizmu.
Działanie:
Lek ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Jest jednym z neuroleptyków, pochodzących z grupy pochodnych benzamidu. Działa na bazie sulpirydu, który znany jest ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Charakteryzuje się również typowym działaniem neuroleptyków. Podobnie jak inne leki z tej grupy jest antagonistą receptorów dopaminowych w mózgu. Jednak w odróżnieniu od pozostałych neuroleptyków nie działa kataleptycznie w dawkach efektywnych terapeutycznie, nie ma wpływu na obrót metaboliczny noradrenaliny i serotoniny, w niewielkim stopniu oddziałuje na aktywność antycholinesterazy i nie wpływa na receptory muskarynowe i receptor GABA. Lek stymuluje produkcję prolaktyny, pobudza przepływ krwi i wydzielanie śluzu w śluzówce żołądka i dwunastnicy oraz zapobiega występowaniu torsji.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- guzy mające związek z nadmierną produkcją prolaktyny (np. gruczolak przysadki, rak piersi)
- guz chromochłonny nadnerczy
- ostra porfiria
- jednoczesne leczenie za pomocą lewodopy
- ciąża i okres laktacji.
Dawkowanie Sulpiryd Teva tabletki:
Stosować doustnie, co najmniej 1 h przed albo 2 h po posiłku. Przy schizofrenii u pacjentów dorosłych zaczynać proces leczeniczy od 400-800 mg/24h w 2 dawkach podzielonych (rano i wczesnym wieczorem), w zależności od dolegliwości chorobowych. Osobom, u których przeważają objawy pozytywne wskazane jest podawanie większych dawek: na początku przynajmniej 400 mg x 2/24h, a w razie potrzeby - większych. Nie przyjmować więcej niż 1200 mg/24h. W przypadku zaburzeń depresyjnych na początku stosować 50-150 mg/24h. Potem dawkę zwiększać do 150-300 mg/24h. W przypadku zaburzeń psychosomatycznych, nerwica przeważnie stosuje się dawki od 150-300 mg/24h. W przypadku migreny i zawrotów głowy przeważnie 50-200 mg/24h.