Polecane produkty
Skład:
salbutamol (Salbutamolum)
Wskazania:
- w objawowym leczeniu odwracalnej obturacji oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w tym przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc
- w zapobieganiu astmie wysiłkowej i wywołanej przez alergeny
Działanie:
Salbutamol jest selektywnym agonistą receptora β2-adrenergicznego w oskrzelach. Rozszerza oskrzela już w ciągu kilku minut po inhalacji, a maksymalne działanie Sabumalin osiąga po upływie 30-60 minut. Wpływ preparatu utrzymuje się na ogół przez co najmniej 4 h. Po podaniu wziewnym działanie rozszerzające oskrzela nie jest zależne od stężenia leku w surowicy. Dodatkowo zwiększa się oczyszczanie śluzowo-rzęskowe, które jest osłabione w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie lepkiej wydzieliny. 10-20% dawki salbutamolu podanego drogą wziewną dociera do dolnych dróg oddechowych. Reszta zatrzymuje się w dozowniku lub odkłada się w części ustnej gardła i jest następnie połykana. W drogach oddechowych wchłanianie następuje do tkanki płuc i do krwi, ale nie zachodzi metabolizm w płucach. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a eliminacja głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz jako siarczan fenolu. Połknięta część dawki wziewnej wchłania się z przewodu pokarmowego i podlega rozległemu metabolizmowi pierwszego przejścia z wytworzeniem siarczanu fenolu. Salbutamol w 10% wiąże się z białkami osocza.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na salbutamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Sabumalin
Dawkowanie Sabumalin:
Podaje się wziewnie. U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat 1-2 inhalacje w przerywaniu napadów do 8 inhalacji na dobę. U dzieci poniżej 12 roku życia 1 inhalacja do 8 razy na dobę.