Polecane produkty
Skład:
sertralina (Sertralinum)
Wskazania:
- epizody dużej depresji
- zapobieganie nawrotom epizodów ciężkiej depresji
- zaburzenia lękowe z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 6-17 lat
- fobie społeczne
- zaburzenia stresowo-pourazowe tzw. post-traumatic stress disorder (PTSD)
Działanie:
Setaloft zaliczany jest do leków przeciwdepresyjnych (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)). Nie ma wpływu pobudzającego, uspokajającego, przeciwcholinergicznego oraz kardiotoksycznego, a także nie oddziaływuje na psychomotorykę. Sertralina nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów, a także nie uzależnia. Substancja czynna podawana doustnie przez okres 14 dni, osiąga maksymalne stężenie we krwi po 4,5-8,4 h. Wchłanialność substancji wynosi około 70%, a biodostępność jest dosyć niska z powodu efektu pierwszego przejścia. Z białkami osocza wiąże się w 98%. Intensywny metabolizm zachodzi w wątrobie za pośrednictwem CYP3A4, z ograniczonym udziałem CYP2D6. Czas połowicznego rozpadu sertraliny w końcowej fazie eliminacji wynosi ok. 26 h, a N-demetylosertraliny wynosi 62-104 h. Usuwanie zachodzi z moczem i z kałem.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na sertralinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Setaloft
- jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), stosowanie co najmniej 14 dni od zakończenia leczenia nieodwracalnym inhibitorem MAO oraz 7 dni przed rozpoczęciem leczenia MAO
- jednoczesne stosowanie pimozydu
Dawkowanie Setaloft:
Lek podaje się doustnie. Czas leczenia w depresji to co najmniej 6 miesięcy. U dorosłych pacjentów leczenie rozpoczyna się od dawki 50 mg na dobę, a dawka maksymalna to 200 mg na dobę. Dzieci 13-17 lat: dawka początkowa 50 mg/dobę; 6-12 lat: dawka początkowa 25 mg/dobę - po upływie tygodnia dawkowanie można zwiększyć do 50 mg/dobę. Nie stosować poniżej 6 roku życia. Nie przerywać nagle leczenia.