Polecane produkty
Skład:
choriogonadotropina alfa (Gonadotrophinum alfa)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku u dorosłych pacjentek poddawanych indukcji jajeczkowania mnogiego przed wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie pozaustrojowe (preparat stosowany w celu wywołania ostatecznego dojrzewania pęcherzyków i luteinizacji, po pobudzeniu wzrostu pęcherzyków). Lek należy podawać również kobietom, u których nie występuje owulacja albo występuje rzadko.
Działanie:
Lek jest choriogonadotropiną alfa uzyskiwaną przy wykorzystaniu metody rekombinacji DNA. Charakteryzuje się posiadaniem analogicznej sekwencji aminokwasów jak hCG izolowana z moczu. Gonadotropina kosmówkowa łączy się z przezbłonowym receptorem LH/CG, komórek otoczki (i warstwy ziarnistej) jajnika, z którym wiąże się również LH czyli hormon luteinizujący. Podstawowa czynność farmakodynamiczna u pacjentek opiera się na wznowieniu mejozy w komórce jajowej, doprowadzeniu do owulacji, utworzeniu ciałka żółtego i produkowaniu progesteronu i estradiolu przez ciałko żółte. Gonadotropina kosmówkowa u kobieta przyczynia się do wyrzutu hormonu luteinizującego, który inicjuje jajeczkowanie.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe preparatu
- rak podwzgórza albo przysadki mózgowej
- powiększenie jajników albo wystąpienie torbieli, których przyczyną nie jest zespół policystycznych jajników
- krwotoki z dróg rodnych o nieznanej etiologii
- rak jajników, macicy albo sutków
- ciąża pozamaciczna w ciągu ostatnich 3 miesięcy
- aktywne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
- pierwotna niewydolność jajników
- wady rozwojowe organów rozrodczych uniemożliwiające rozwój ciąży
- włókniakomięśniaki macicy uniemożliwiające rozwój ciąży
- okres po przekwitaniu
Dawkowanie Ovitrelle:
Stosować podskórnie, pod nadzorem lekarza posiadającego doświadczenie w prowadzeniu przypadków niepłodności. Nie należy stosować dawki większej niż 250 µg. W przypadku kobiet poddawanych indukcji jajeczkowania mnogiego poprzedzającej zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF) zaleca się stosowania zawartości 1 ampułko-strzykawki 24-48h po ostatnim podaniu hormonu folikulotropowego (FSH) albo produktu ludzkiej gonadotropiny menopauzalnej (hMG), tj. gdy osiągnięto optymalne pobudzenie wzrostu pęcherzyków. W przypadku kobiet, u których brak jajeczkowania albo jajeczkowanie występuje rzadko stosować zawartość 1 ampułko-strzykawki 24-48 h po uzyskaniu optymalnego pobudzenia wzrostu pęcherzyków.