Polecane produkty
Skład:
omeprazol (Omeprazolum)
Wskazania:
Lek zaleca się podawać w przypadku czynnej choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także postaci której towarzyszy zakażenie Helicobacter pylori. Wskazany również przy refluksowym zapaleniu przełyku – w celu zneutralizowania symptomów refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zespole Zollingera-Ellisona.
Działanie:
Preparat ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Działa na bazie omeprazolu, który działa inhibicyjnie wobec pompy protonowej (H+, K+ ATP-azy) w komórkach okładzinowych żołądka. Prowadzi do zablokowania wydzielania kwasu solnego (podstawowego i po stymulacji). Pierwsze efekty działania można obserwować po 60 minutach, a najwyższe działanie po 2 h. W ciągu doby od zastosowania leku ma miejsce zatrzymanie aktywności wydzielniczej komórek okładzinowych w 50% i efekt ten utrzymuje się do 72 h. Substancja czynna działa stopniowo, nasilając swoje właściwości w miarę przyjmowania kolejnych dawek preparatu, stan stacjonarny ustala się po 4 dniach. Omeprazol przyczynia się do wzrostu gastryny we krwi w ciągu pierwszych 1-2 tyg. leczenia. Nie wykazuje działania na receptory cholinergiczne i histaminowe.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- jednoczesne przyjmowanie atazanawiru
Dawkowanie Prazol:
Stosować doustnie. W przypadku wrzodów dwunastnicy i żołądka: przeważnie podaje się 20 mg x 1/24h przez 14 dni (w razie potrzeby leczenie należy kontynuować do 4 tygodni); przy nieskuteczności dawki 20 mg, zaleca się podawanie dawki 40 mg x 1/24h przez 4 tygodnie; w profilaktyce reemisji choroby zalecana dawka wynosi 20 mg x 1/24h (czasem wystarczy 10 mg), w zaostrzeniu symptomów dawkę można zwiększyć do 40 mg x 1/24h. Przy chorobie wrzodowej współistniejącej z zakażeniem H. pylori: przeważnie stosuje się 40 mg x 1/24h albo 20 mg x 2/24h w skojarzeniu z preparatami przeciwbakteryjnymi.