Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek opipramolu (Opipramoli dihydrochloridum)
Wskazania:
Preparat należy stosować w ramach zaburzeń lękowych uogólnionych i zaburzeń występujących pod postacią somatyczną.
Działanie:
Preparat ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Lek należy do kategorii nieselektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego monoamin. Charakteryzuje się znacznym powinowactwem do receptorów sigma (typ 1 i typ 2) i wykazuje właściwości antagonistyczne wobec receptorów histaminowych typu 1. Posiada również mniejsze powinowactwo do receptorów serotoninowych typu 2A, dopaminowych typu 2 i receptorów alfa-adrenergicznych. W odróżnieniu od strukturalnie podobnych trójpierścieniowych preparatów przeciwdepresyjnych, substancja czynna (opipramol) wykazuje nieznaczną czynność antycholinergiczną i nie blokuje wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Uspokaja i łagodzi stany lękowe oraz korzystnie oddziałuje na samopoczucie. Po zastosowaniu doustnym substancja czynna ulega szybkiemu i całkowitemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- ostre zatrucie alkoholem, preparatami nasennymi, przeciwbólowymi i psychotropowymi
- ostra retencja moczu
- ostre delirium
- jaskra z wąskim kątem niepoddawana leczeniu
- przerost prostaty z zaleganiem moczu
- niedrożność jelita porażenna
- wcześniej występujący blok przedsionkowo-komorowy wyższego stopnia albo nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzenia
- równoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO.
Dawkowanie Pramolan:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych podawać 50 mg rano i w południe oraz 100 mg wieczorem; w zależności od efektywności i tolerancji preparatu, dawkę można ograniczyć do 50 mg albo 100 mg x 1/24h (na noc) albo zwiększyć do 100 mg x 3/24h. Dzieciom powyżej 6 lat podawać 3 mg/kg mc., nie więcej jednak niż 100 mg/24h.