Polecane produkty
Skład:
escitalopram (Escitalopramum)
Wskazania:
Lek zaleca się stosować w przypadku choroby afektywnej jednobiegunowej, zaburzeń lękowych z atakami lęku, z agorafobią albo bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzeń lękowych uogólnionych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnego.
Działanie:
Preparat ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Lek należy do kategorii środków przeciwdepresyjnych. Wykazuje wybiórcze działania inhibicyjne wobec wychwytu zwrotnego serotoniny o znacznym powinowactwie do pierwotnego miejsca łączenia się. Tworzy wiązanie również z miejscem allosterycznym na transporterze serotoniny, z 1000-krotnie mniejszym powinowactwem. Zawarty w jego składzie escytalopram nie posiada powinowactwa albo ma niewielkie powinowactwo do znacznej liczby receptorów, np. receptorów alfa1-, alfa2- i beta-adrenergicznych, receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA, D1 i D2 oraz receptorów histaminowych H1, receptorów benzodiazepinowych, cholinergicznych receptorów muskarynowych i receptorów opioidowych.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- równoczesne leczenie nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO
- stosowanie w tym samy czasie odwracalnych inhibitorów MAO-A (np. moklobemidem) albo odwracalnych, nieselektywnych inhibitorów MAO – linezolidu
- wydłużenie odstępu QT albo wrodzony zespół wydłużonego odstępu QT
- równoczesne podawanie innych preparatów powodujących wydłużenie odstępu QT.
Dawkowanie Pramatis:
Stosować doustnie u osób dorosłych. W przypadku depresji stosować dawkę wynoszącą 10 mg/24h. Można ją zwiększyć do maksymalnie 20 mg/24h. Przy zaburzeniach lękowych z napadami lęku, z agorafobią albo bez agorafobii wskazane jest przez pierwsze 7 dni przyjmowanie 5 mg/24h, a potem zwiększenie dawki do 10 mg/24h. Przy fobii społecznej stosuje się przeważnie 10 mg/24h. Przy zaburzeniach lękowych uogólnionych podawać na początku 10 mg/24h.