Polecane produkty
Skład:
losartan potasu (Losartanum kalicum)
Wskazania:
Lek wskazany jest w przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego, schorzeń nerek u osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z białkomoczem (jako leczenie hipotensyjne), długotrwałej niewydolności serca (jeżeli stosowanie inhibitorów ACE jest niewskazane ze względu na dużą liczbą działań ubocznych). Stosować również w celu ograniczenia prawdopodobieństwa pojawienia się udaru mózgu u osób z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca zdiagnozowanym w czasie EKG.
Działanie:
Preparat działa na bazie losartanu potasu, który znany jest ze swoich antagonistycznych właściwości wobec receptora angiotensyny II (typu AT1). Składnik ten wraz ze swoim farmakologicznie aktywnym metabolitem (kwasem karboksylowym) tworzy selektywne wiązanie z receptorem AT1 hamując efekty wpływu angiotensyny II, niezależnie od źródła albo drogi jej syntezowania. Lek nie łączy się i nie hamuje pozostałych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych ważnych dla procesu regulacji w układzie krwionośnym. Substancja czynna nie wykazuje działania inhibicyjnego wobec kininazy II (enzymu rozkładającego bradykininę), dlatego nie intensyfikuje efektów działania zależnych od bradykininy.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- ciąża
- poważne zaburzenia wydolności wątroby
- okres laktacji.
Dawkowanie Stadazar:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. W ramach leczenia nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych zazwyczaj na początku i w celu podtrzymania efektu leczniczego stosuje się 50 mg x 1/24h. Największe działanie hipotensyjne obserwuje się w ciągu 3-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Przy niewydolności serca przeważnie na początku zaleca się stosowanie dawki wynoszącej 12,5 mg x1/24h. Dawkę zaleca się stopniowo zwiększać w odstępie 7 dni (tj. 12,5 mg/24h, 25 mg/24h, 50 mg/24h) aż do osiągnięcia przeważnie podawanej dawki podtrzymującej, wynoszącej 50 mg x 1/24h.