Polecane produkty
Skład:
sól sodowa montelukastu (Montelukastum natricum)
Wskazania:
- zastępczo zamiast podawania małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat z przewlekłą astmą łagodną, u których w ostatnim okresie nie występowały ciężkie napady astmy
- zapobieganie astmie oskrzelowej u pacjentów w wieku 2 lat i starszych, w której cechą dominującą jest wysiłkowy skurcz oskrzeli
- uzupełniająco w leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej łagodnej i umiarkowanej u pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 5 lat (w przypadku niewystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i krótko działających beta-agonistów)
Działanie:
Singulair to lek przeciwastmatyczny do stosowania ogólnego. Substancja czynna to wysoce selektywny antagonista cysteinylowego receptora leukotrienowego CysLT1. Hamuje skurcz oskrzeli wywołany wdychaniem LTD4 - leuktrienów cysteinylowych - eikozanoidów o silnym działaniu zapalnym. W ciągu 2 h od podania preparatu obserwuje się rozszerzenie oskrzeli. Zarówno wczesna jak i późna faza reakcji skurczowej oskrzeli po ekspozycji na alergen zostaje hamowana przez monteleukast. Substancja wpływa na obniżenie liczby eozynofilów w drogach oddechowych oraz we krwi obwodowej, a także poprawę kliniczną kontroli astmy. Lek wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. U dzieci 2-5 lat po podaniu na czczo stężenie maksymalne osiągane jest po 2 h. Substancja czynna wiąże się z białkami osocza w ponad 99%, a metabolizowana jest w wątrobie przy udziale CYP3A4, CYP2A6, CYP2C9. Eliminacja zachodzi wraz z żółcią.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na montelukast lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku Singulair
Dawkowanie Singulair:
U dzieci w wieku 2-5 lat stosuje się jedną tabletkę raz na dobę wieczorem 1 h przed lub 2 h po posiłku. Leczenie należy kontynuować mimo poprawy stanu zdrowia.