Polecane produkty
Skład:
ramipryl (Ramiprilum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie preparatu w celu ograniczenia śmiertelności i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób z grupy wysokiego ryzyka ze schorzeniami systemu sercowo-naczyniowego albo cukrzycą typu 2 z dodatkowymi czynnikami ryzyka albo z lekką do umiarkowanej niewydolnością serca po ostrej fazie zawału mięśnia sercowego.. Wskazany również w przypadku rozpoczynającej się nefropatii cukrzycowej (mikroalbuminuria) u osób z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym; nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz objawowej niecukrzycowej nefropatii kłębuszkowej.
Działanie:
Lek ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Preparat działa na bazie rampirylu, który jest prekursorem substancji czynnej – ramiprylatu odpowiadającego za inhibicję konwertazy angiotensyny (enzymu, który katalizuje przemianę angiotensyny I do angiotensyny II). Zastosowanie leku przyczynia się do spadku poziomu angiotensyny II, wzrostu czynności reninowej osocza oraz spadku wydzielania aldosteronu, co ma związek się z rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych i ograniczeniem oporu obwodowego. W przypadku osób z nadciśnieniem ramiprylat odpowiada za działanie hipotensyjne zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Pierwsze efekty terapeutyczne leku u przeważającej części badanych obserwuje się w 1-2 h po przyjęciu pierwszej dawki preparatu.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- obrzęk naczynioruchowy mający związek z wcześniejszym przyjmowaniem inhibitorów ACE
- obrzęk naczynioruchowy
- ważne hemodynamicznie zwężenie tętnicy nerkowej (obustronne) albo jednostronne zwężenie w jedynej nerce
- II i III trymestr ciąży
Dawkowanie Piramil:
Stosować doustnie u osób dorosłych. W celu ograniczenia śmiertelności i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób wysokiego ryzyka z chorobą układu krążenia lub cukrzycą typu 2 z dodatkowymi czynnikami ryzyka: na początku podawać 2,5 mg x 1/24h; przeważnie w ramach podtrzymywania stosuje się 10 mg x 1/24h. W przypadku nadciśnienia tętniczego samoistnego: na początku podawać 2,5 mg x 1/24h; nie przyjmować dawki większej niż 10 mg x 1/24h. W celu ograniczenia śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z lekką do umiarkowanej niewydolnością serca po ostrej fazie zawału mięśnia sercowego: kurację leczniczą zaleca się rozpocząć między 3. i 10. dniem po ostrym zawale mięśnia sercowego. Na początku podawać 1,25-2,5 mg x 2/24h(rano i wieczorem); w przypadku braku tolerancji dawkę można zmniejszyć do 1,25 mg 2 razy na dobę przez 2 dni. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa wynosi 10 mg. Przy objawowej niecukrzycowej nefropatii kłębuszkowej i rozpoczynającej się nefropatii cukrzycowej u osób z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym: na początku podawać 1,25 mg x 1/24h; przeważnie w ramach podtrzymywania stosuje się 5 mg x 1/24h. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa to 10 mg.