Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek prometazyny (Promethazini hydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku ostrych odczynów uczuleniowych skóry przebiegającym ze znacznym świądem skóry; w reakcji poprzetoczeniowych; mdłości, torsji i zawrotów głowy oraz choroby lokomocyjnej. Wskazany również przy bezsenności i uczuciu niepokoju oraz po zabiegach chirurgicznych.
Działanie:
Lek ma postać syropu przeznaczonego do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi chlorowodorek prometazyny, który jest pochodną fenotiazyny. Działa antagonistycznie wobec receptorów H1. Wykazuje właściwości przeciwhistaminowe i przeciwcholinergicznie. Ponadto działa nasennie oraz przeciwwymiotnie Podawanych w dawkach terapeutycznych nie ma wpływu na system sercowo-naczyniowy, nie działa neuroleptycznie i antypsychotycznie. Substancja czynna ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego, a jej pierwsze efekty działania obserwuje się po 20 minutach od zastosowania doustnego preparatu i utrzymuje się przez 4-6 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- stany zablokowania aktywności ośrodkowego układu nerwowego, śpiączka
- stosowanie u dzieci w wieku poniżej 2 lat
- II trymestr ciąży oraz okres karmienia piersią
- równoczesne przyjmowanie z inhibitorami MAO i przez 2 tygodnie po ich odstawieniu.
Dawkowanie Polfergan:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych: w reakcjach uczuleniowych - jednorazowo przed snem 25 ml, nie więcej niż 50 ml/24h, w 2-3 dawkach podzielonych; w chorobach lokomocyjnych - 12-25 ml co 6-8 h; w celu uspokojenia podawać - 25 ml wieczorem przed snem. W przypadku dzieci powyżej 2 lat stosować: w reakcjach uczuleniowych - 0,125 mg/kg mc. co 6-8 h albo 0,5 mg/kg mc. przed snem; w chorobach lokomocyjnych - 0,25-0,5 mg/kg mc. co 6-8 h; mdłości i zawroty głowy - 0,5 mg/kg mc. co 12 h. Leku nie należy stosować dłużej niż tydzień.