Polecane produkty
Skład:
hydrochlorotiazyd, walsartan (Valsartanum, Hydrochlorothiazidum)
Wskazania:
- w terapii samoistnego nadciśnienia tętniczego u pacjentów dorosłych (złożony preparat jest wskazany u chorych, u których ciśnienie nie jest wystarczająco kontrolowane za pomocą monoterapii walsartanem lub hydrochlorotiazydem)
Działanie:
Tensart HCT zawiera antagonistę receptora angiotensyny II - walsartan oraz diuretyk tiazydowy - hydrochlorotiazyd. Pierwsza substancja jest aktywnymm i specyficznym antagonistą receptora dla angiotensyny II. Wykazuje działanie wybiórcze na podtyp receptora AT1, dzięki czemu blokuje efekty działania angiotensyny II. Nie wykazuje aktywności agonistycznej w stosunku do receptora AT1, nie hamuje aktywności kininazy II - enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II i rozkładającego bradykininę. Walsartan nie wiąże się i nie blokuje innych receptorów hormonalnych lub kanałów jonowych, które są istotne w regulacji sercowo-naczyniowej. Obniża ciśnienie bez wpływu na częstość tętna. Stężenie maksymalne we krwi występuje po 2-4 h przy biodostępności wynoszącej 23%. Silnie wiąże się z białkami osocza w około 95%. Jest wydalany głównie w postaci niezmienionej z kałem (83%) i moczem (13%). Okres połowicznego rozpadu wynosi 6 h. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym. Tiazydy wpływają na wchłanianie zwrotne elektrolitów w kanalikach nerkowych, bezpośrednio zwiększając wydalanie sodu i chlorku w przybliżeniu w podobnych ilościach. Substancja ta mniejsza objętość osocza, zwiększa aktywność reniny w osoczu, zwiększa wydzielanie aldosteronu i zwiększa wydalanie potasu z moczem. Podczas jednoczesnego podawania walsartanu i hydrochlorotiazydu zmniejszenie stężenia potasu we krwi jest mniej wyraźne, niż po zastosowaniu hydrochlorotiazydu w monoterapii. Dostępność biologiczna wynosi 60-80% po podaniu doustnym. Ponad 95% wchłoniętej dawki hydrochlorotiazydu jest wydalane w niezmienionej postaci z moczem. Okres połowicznego rozpadu wynosi 6-15 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na walsartan, hydrochlorotiazyd, inne pochodne sulfonamidowe, olej sojowy, olej arachidowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Tensart HCT
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- marskość żółciowa wątroby
- cholestaza
- ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- bezmocz
- oporna na leczenie hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia i objawowa hiperurykemia
- II i III trymestr ciąży
Dawkowanie Tensart HCT:
Preprat podaje się doustnie, raz na dobę 1 tabletkę, niezależnie od posiłków.