Polecane produkty
Skład:
azytromycyna (Azithromycinum)
Wskazania:
Preparat wskazany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie azytromycyny. Przeznaczony do stosowania przy chorobach przenoszonych drogą płciową, ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich (np. róża, liszajec, rumień wędrujący), zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych.
Działanie:
Lek dzięki zawartości azytromycyny określany jest jako antybiotyk makrolidowy z grupy azalidów. Jest półsyntetyczną pochodną erytromycyny (stworzoną w celu wyeliminowania niektórych negatywnych cech tego erytromycyny). Charakteryzuje się takim samym działaniem jak w przypadku pozostałych preparatów makrolidowych. Substancja czynna zatrzymuje syntezę białek bakterii. Jest to skutek zablokowania bakteryjnych rybosomów, struktur bez których niemożliwy jest prawidłowy przebieg syntezy białek. Prowadzi to do zatrzymania rozwoju i namnażania się komórek bakteryjnych. Preparat działa bakteriostatycznie. Obejmuje swoim działaniem m.in. Borrelia burgdorferi, Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
Dawkowanie Sumamed tabletki:
Stosować doustnie. U osób dorosłych oraz młodzieży i dzieci o mc. większej niż 45 kg należy stosować: przy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha środkowego, zakażeniu skóry i tkanek miękkich (oprócz rumienia wędrującego i trądziku pospolitego): 500 mg x 1/24h przez 3 dni. Przy trądziku pospolitym u osób dorosłych stosować: od 1. do 3. dnia 500 mg x 1/24h, potem 500 mg x 1/7 dni przez kolejnych 9 tygodni; w drugim tygodniu kuracji lek zaleca się przyjąć po tygodniu od zażycia pierwszej dawki, następne dawki stosować z zachowaniem 7-dniowej przerwy. Przy rumieniu wędrującym stosować wg schematu: 1. dnia 1 g w pojedynczej dawce, następnie od 2. do 5. dnia 500 mg x 1/24h.W przypadku niepowikłanego zakażenia spowodowanego przez Chlamydia trachomatis stosować: 1 g jednorazowo.