Polecane produkty
Skład:
azytromycyna (Azithromycinum)
Wskazania:
Stosować przy róży, liszajcu, rumieniu wędrującym, bakteryjnym zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków, zapaleniu zatok, ostrym zapaleniu, ostrym zapaleniu oskrzeli, zaostrzeniu długotrwałego zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanie ciężkiego (także śródmiąższowym zapaleniu płuc). Preparat zalecany do stosowania u dzieci.
Działanie:
Preparat ma postać zawiesiny przeznaczonej do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi azytromycyna znana jako antybiotyk makrolidowy z grupy azalidów. Stanowi półsyntetyczną pochodną erytromycyny. Posiada identyczne działanie jak inne leki makrolidowe. Azytromycyna wykazuje właściwości bakteriostatyczne, np. wobec bakterii tlenowych Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Ma to miejsce w wyniku zablokowania syntezy białek bakterii. Dochodzi do tego poprzez zatrzymanie bakteryjnych rybosomów, struktur bez których nie może się odbyć prawidłowa synteza białek. W efekcie zahamowany zostaje rozwoju i rozmnażanie się komórek bakteryjnych. Najwyższy poziom substancji czynnej we krwi obserwuje się po upływie około 2-3 h od zastosowania.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- ciężka niewydolność wątroby.
Dawkowanie Sumamed zawiesina:
Stosować doustnie. W przypadku dzieci o mc. większej niż 10 kg zaleca się podawanie dawki wynoszącej 10 mg/kg masy ciała x 1/24h przez 3 dni. Taki schemat stosowania nie dotyczy leczenia rumienia wędrującego (głównego symptomu boreliozy): w pierwszej dobie podaje się 20 mg/kg masy ciała w dawce pojedynczej, a potem 10 mg/kg mc. x 1/24h przez 4 następne dni (od 2.–5. dnia).