Polecane produkty
Skład:
paracetamol (Paracetamolum), fosforan kodeiny (Codeini phosphas)
Wskazania:
Preparat znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości bólowych o przeciętnym i znacznym nasileniu, nieustępujących po przyjęciu preparatów przeciwbólowych o działaniu obwodowym.
Działanie:
Lek charakteryzuje się złożonym składem. Zawiera paracetamol i kodeinę, które wykazują synergiczne działanie. Paracetamol łagodzi ból i obniża podwyższoną temperaturę ciała, przede wszystkim w wyniku zatrzymywania czynności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. (nie upośledza czynności w tkankach obwodowych). Bez problemu wchłania się z przewodu pokarmowego, a swoje najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie blisko 0,5-1,5 h od momentu zastosowania. Kodeina wykazuje właściwości przeciwbólowe w wyniku łączenia się z receptorami opioidowymi w ośrodkowym układzie nerwowym. Ulega szybkiemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego, osiągając najwyższe stężenie we krwi po upływie blisko 1 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- poważna niewydolność wątroby albo nerek
- wrodzony deficyt G-6-PD
- zaburzenia świadomości
- astma oskrzelowa albo długotrwałe choroby układu oddechowego z zaburzeniami oddychania
- zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe
- uzależnienie od opioidowych preparatów przeciwbólowych
- równoczesne przyjmowanie preparatów o działaniu agonistyczno-antagonistycznym (buprenorfina, nalbufina, pentazocyna)
- pierwsze 3 miesiące ciąży i okres laktacji
- podawanie dzieciom poniżej 12 roku życia
- odkrztuszanie wydzieliny
Dawkowanie Talvosilen:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 rż. zaleca się stosowanie 1-2 tabl. co 4-8 h (nie częściej niż x 4/24h); nie należy stosować większej dawki niż 4 g paracetamolu oraz 160 mg kodeiny na dobę.