Polecane produkty
Skład:
tiapryd (Tiapridum)
Wskazania:
Podawać leku przy zaburzeniach zachowania u osób w wieku zaawansowanym z demencją. Stosować przy zaburzeniach zachowania w czasie odstawiania alkoholu: ostrym zespole majaczeniowym, zespole odstawiennym. Polecany również przy ciężkiej postaci pląsawicy Huntingtona.
Działanie:
Preparat ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Jest atypowym preparatem neuroleptycznym, niezależnym od czynności cyklazy adenylowej. Działa przez selektywne hamowanie receptorów dopaminergicznych podtypu D2 i D3. Wykazuje nieznaczne powinowactwo do receptorów podtypu D1. Charakteryzuje się działaniem przeciwlękowym (dotychczas nie poznano mechanizmu tego działania, jednak różni się on od mechanizmu działania przeciwdopaminergicznego). Wykazuje korzystne działanie na czujność u osób w wieku zaawansowanym.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- rak pozostający w zależności od poziomu prolaktyny (np. gruczolak przysadki typu prolactinoma i rak piersi)
- guz chromochłonny nadnerczy
- równoczesne przyjmowanie preparatu z lewodopą albo innymi lekami o właściwościach dopaminergicznych.
Dawkowanie Tiaprid PMCS:
Stosować doustnie, z jedzeniem albo bez posiłku. W przypadku zaburzeń zachowań u osób w podeszłym wieku z demencją stosować 200-400 mg/24h. Na początku leczenia stosować 50 mg x 2/24h. Później dawkę należy zwiększać o 50-100 mg, w odstępach co 2-3 dni. Średnia dawka u osób w wieku zaawansowanym wynosi 300 mg/24h. Nie stosować dawki większej niż 400 mg/24h. Przy zaburzeniach zachowania w czasie odstawiania alkoholu podawać 300-400 mg/24h przez 1-2 miesiąc. Przy pląsawicy Huntingtona stosować 300–1200 mg/24h. Rozpoczynać leczenie od 1200 mg/24h, dawkę podawać w przynajmniej 3 dawkach podzielonych. Później dawkę należy ograniczać stopniowo do dawki podtrzymującej, w zależności od reakcji pacjenta. Dzieci w wieku powyżej 6 lat podawać 100-150 mg/24h; nie więcej niż 300 mg/24h.