Polecane produkty
Skład:
tobramycyna (Tobramycinum), deksametazon (Dexamethasonum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie preparatu w ramach leczenia stanu zapalnego i w profilaktyce zakażeń po operacyjnym usunięciu zaćmy. Wskazany również przy bakteryjnym zapaleniu spojówek i brzegów powiek.
Działanie:
Preparat ma postać kropli do oczu przeznaczonych do stosowania miejscowego. Stanowi kompleks antybiotyku z syntetycznym glikokortykosteroidem. Tobramycyna to antybiotyk aminoglikozydowy wykazujący właściwości bakteriobójcze wobec bakterii Gram-dodatnich (Staphylococcus aureus i S. epidermidis - również szczepów MRSA i koagulazo-ujemnych, Streptococcus spp. - razem ze szczepami niewrażliwymi na penicylinę) oraz Gram-ujemnych (Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Morganella morgani, Moraxella spp. Proteus mirabilis, Enterobacter spp., Citrobacterr spp., Acinetobacter spp., Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae).
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- ostre powierzchowne stany zapalne rogówki spowodowane obecnością wirusa opryszczki, ospy krowiej, ospy wietrznej, wirusowego zakażenia rogówki i spojówek
- zakażenia gruźlicze narządu wzroku spowodowane przez Mycobacteriae, również przez pałeczki kwasooporne (Mycobacterium tuberculosis, M. avium, M. leprae)
- zakażenia oka wywołane przez grzyby
- ropne zakażenia narządu wzroku niepoddawane leczeniu
Dawkowanie Tobradex:
Stosować miejscowo. W przypadku osób dorosłych i młodzieży stosować 1-2 krople co 4-6 h do worka spojówkowego (przez pierwsze 24-48 h kuracji lek można aplikować co 2 h). W miarę obserwowania poprawy należy zwiększać odstęp między dawkami. W ciężkich przypadkach stosować 1-2 krople co 1 h do worka spojówkowego, do uzyskania poprawy; potem ograniczyć podawanie do: 1-2 kropli co 2 h przez 3 dni, później 1-2 krople co 4 h przez 5-8 dni, na końcu 1-2 krople/24h przez 5-8 dni jeżeli lekarz uzna to za konieczne. Po zabiegu usunięcia zaćmy aplikować 1-2 krople x 4/24h, rozpoczynając od dnia po zabiegu przez 24 dni.