Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek tramadolu (Tramadoli hydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w przypadku dolegliwości bólowych o przeciętnym i dużym natężeniu u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
Działanie:
Lek ma postać kropli przeznaczonych do stosowania doustnego. Zaliczany jest do kategorii opioidowych leków przeciwbólowych o działaniu ośrodkowym. Działa na bazie chlorowodorku tramadolu, który jest czystym, nieselektywnie działającym agonistą receptorów opioidowych mi, delta i kappa, z największym powinowactwem do receptora mi. Ogranicza ból także dzięki temu, że nasila wydzielanie serotoniny i hamuje neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny. Substancja czynna wykazuje również właściwości przeciwkaszlowe i sedatywne. Podawany w zalecanych stężeniach nie wywołuje hamowania czynności układu oddechowego. Charakteryzuje się również nieznacznym oddziaływaniem na perystaltykę układu pokarmowego i na układ krwionośny (w porównaniu z morfiną). Siłę działania tramadolu określa się na 1/10 do 1/6 siły morfiny.
Przeciwwskazania:
- padaczka nie reagująca na kurację
- zatrucie alkoholowe bądź zatrucie preparatami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy (nasennymi, przeciwbólowymi, psychotropowymi)
- uczulenie na substancje składowe leku
- równoczesne stosowanie inhibitorów MAO (oraz 2 tygodnie po zakończeniu ich przyjmowania)
- leczenie uzależnienia od opiodów.
Dawkowanie Tramal krople:
Stosować doustnie. Przyjmować najmniejszą, możliwą dawkę odpowiadającą za złagodzenie bólu. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia stosować 50-100 mg (20-40 kropli.) co 4-6 h; nie wskazane jest przyjmowanie dawki większej niż 400 mg/24h (oprócz wyjątkowych sytuacji). Dzieciom powyżej 1 rż. podawać jednorazowo dawkę wynoszącą 1-2 mg/kg mc. Nie należy stosować dawki większej niż 8 mg/kg mc. albo 400 mg/24h.