Polecane produkty
Skład:
walsartan (Valsartanum)
Wskazania:
Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 6 roku życia, młodzieży i pacjentów dorosłych cierpiących z powodu nadciśnienia tętniczego. Zalecany również podczas kuracji leczniczej symptomatycznej niewydolności serca oraz po niedawno przebytym ataku serca wyłącznie u osób dorosłych.
Działanie:
W skład preparatu wchodzi antagonista receptora angiotensyny II (typu AT1) - walsartan. Odpowiada on za tworzenie selektywnych wiązań z receptorem AT1. W ich wyniku dochodzi do zatrzymywania efektów działania angiotensyny II. Walsartan nie wykazuje właściwości agonistycznych wobec receptora AT1, nie wiąże się i nie działa blokująco w stosunku innych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych, które są istotne w czasie procesów regulacyjnych w układzie sercowo-naczyniowym. Nie jest inhibitorem ACE (kininazy II). Dzięki temu ryzyko wystąpienia kaszlu jako skutku ubocznego zależnego od bradykininy, jest niewielkie. Pierwsze rezultaty działania leku można zauważyć u przeważającej części pacjentów, po przyjęciu jednej dawki doustnej, w ciągu 2 h.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- zaburzenia pracy wątroby o ciężkim przebiegu
- cholestaza
- marskość żółciowa wątroby
- ciąża
Dawkowanie Valsotens:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. Przy nadciśnieniu tętniczym na początku zaleca się stosowanie dawki wynoszącej 80 mg x 1/24h. U części pacjentów, u których ciśnienie tętnicze krwi nie jest odpowiednio kontrolowane, można podać dawkę 160 mg/24h, jednak nie więcej niż 320 mg/24h. W przypadku stanu po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego rozpoczynać leczenie od 20 mg x 2/24h, później w ciągu kilku tygodni dawkę należy stopniowo zwiększać do 40 mg, 80 mg i 160 mg, x 2/24h. Nie stosować więcej niż 160 mg x 2/24h. Przy niewydolności serca na początku stosować 40 mg x 2/24h.