Polecane produkty
Skład:
olanzapina (olanzapinum)
Wskazania:
Lek stosowany u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią oraz epizodami manii. W przypadku schizofrenii leczonej długookresowo, skutecznym związkiem zawartym w preparacie jest olanzapina. Natomiast leczenie epizodów manii od umiarkowanych do ciężkich, również za pomocą olanzapiny, przeciwdziała nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej.
Działanie:
Preparat o działaniu stabilizującym nastrój, przeciwmaniakalnym oraz przeciwpsychotycznym. Olanzapina jest blisko powiązana z wieloma receptorami, jak: cholinergiczne receptory muskarynowe, serotoninowe, dopaminowe, histaminowe H1 oraz a1-adrenergiczne. Dodatkowo olanzapina selektywnie obniża pobudzające działanie neuronów dopaminergicznych układu mezolimbicznego, posiadając równocześnie nikłe oddziaływanie na drogi w prążkowiu zaangażowane w działania motoryczne. Obniża warunkowy odruch unikania, który jest sprawdzianem aktywności przeciwpsychotycznej, w dawkach niższych od koniecznych do zajścia katalepsji, zdarzenia objawiającego istnienie powiązanych z aktywnością niepotrzebnych działań.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na olanzapinę lub inne składniki preparatu
- pacjenci ze stwierdzonym ryzykiem wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączania
Dawkowanie:
Lek przyjmować doustnie. W przypadku leczenia schizofrenii normalna dawka olanzapiny powinna zawierać na początek 10 mg/dobę, natomiast w przypadku leczenia epizodów manii, dawka początkowa wnieść powinna 15mg/dobę, zażywana jako porcja pojedyncza w monoterapii lub 10 mg/dobę w kuracji skojarzonej. Przy występowaniu nawrotów choroby afektywnej dwubiegunowej dawkowanie na początku wynosi 10mg/dobę. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę ulegającą rozpadowi trzeba zaaplikować na języku, gdzie podlega szybkiemu rozpuszczeniu w ślinie i może być łatwo połknięta. Tabletkę zaleca się zażyć zaraz po otwarciu opakowania. Można ją również rozpuścić w szklance wody.