Polecane produkty
Skład:
zespół alkaloidów tropanowych (Atropini sulphas)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku stanów skurczowych przewodu pokarmowego takich jak kolka żołądkowa, jelitowa, a także dróg żółciowych i moczowych.
Działanie:
Lek ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi zespół alkaloidów tropanowych uzyskiwany z liści pokrzyku. Charakteryzuje się właściwościami parasympatykolitycznymi ośrodkowymi i obwodowymi. Podstawowy alkaloid L-hioscyjamina (około 98%) zostaje przekształcony w atropinę. Pozostałe składniki to apoatropina, belladonina i skopolamina. Atropina jest antagonistą acetylocholiny (ACh). Odpowiada za blokowanie receptorów muskarynowych nie oddziałując na syntezę ani na przemiany metaboliczne ACh. Powoduje rozszerzenie źrenic, porażenie akomodacji, podwyższenie ciśnienia płynu w oku, blokuje produkcję gruczołów - śluzowych, potowych, ślinowych, łzowych. W niewielkim stopniu przyczynia się do rozszerzenia oskrzeli. Blokuje oddziaływanie nerwu błędnego na układ krwionośny i przyspiesza czynność serca. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne skóry, wywołując jej zaczerwienienie. Ogranicza stopień napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowodów i pęcherza moczowego. Wykazuje właściwości ośrodkowe, powodując w zależności od zastosowanej dawki stan pobudzenia albo depresji.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- jaskra
- astma oskrzelowa
- przerost prostaty
- retencja moczu
- częstoskurcz
- niewydolność krążenia
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zwężenie odźwiernika
- ciąża i okres laktacji
Dawkowanie Bellapan:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych zaleca się stosowanie dawki wynoszącej 1-2 tabl. x 2-3/24h, popijając wodą.