Polecane produkty
Skład:
allopurinol (allopurinolum)
Wskazania:
Preparat zalecany pacjentom w chorobach, w których nastąpiło lub istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się odkładania kwasu moczowego lub moczanów. Schorzenia przy których może to nastąpić, to: choroby nowotworowe i zespoły mieloproliferacyjne z szybkim obrotem komórkowym, w których zwiększone stężenie moczanów występuje samoistnie lub wywołane jest leczeniem cytotoksycznym; kamica nerkowa; ostra nefropatia moczanowa; dna samoistna; kamica moczanowa; zaburzenia czynności niektórych enzymów prowadzące do nadprodukcji moczanów, np.: fosforybozylotransferazy adeninowej, glukozo-6-fosfatazy, syntetazy fosforybozylopirofosforanowej, amidotransferazy fosforybozylopirofosforanowej, fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej.
Działanie:
Preparat jest inhibitorem oksydazy ksantynowej. Allopurynol oraz jego podstawowy metabolit - oksypurynol, obniża ilość kwasu moczowego w osoczu i w moczu przez blokowanie aktywności oksydazy ksantynowej, enzymu katalizującego utlenianie hipoksantyny do ksantyny oraz ksantyny do kwasu moczowego. W przypadku niektórych pacjentów z hiperurykemią, poza blokowaniem katabolizmu puryn redukowane zostaje również produkowanie puryn de novo poprzez blokowanie na zasadzie sprzężenia zwrotnego fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na allopurynol lub pozostałe składniki preparatu
Dawkowanie Allupol:
Podawanie leku wymaga stosowania różnych dawek na poszczególnych etapach terapii, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia indywidualnych dawek.