Polecane produkty
Skład:
azatiopryna (azathioprinum)
Wskazania:
Preparat może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami lub w monoterapii, w dwóch przypadkach:
- po przeszczepieniu narządów - nerki, serce lub wątroby. Lek wydłuża okres życia przeszczepianych narządów oraz ma za zadanie zmniejszenie dawek kortykosteroidów niezbędnych po przeszczepieniu nerek,
- w chorobach o podłożu autoimmunologicznym: guzkowe zapalenie okołotętnicze, pęcherzyca zwyczajna - piodermia zgorzelinowa, toczeń rumieniowaty układowy, autoimmunologiczne przewlekłe zapalenie wątroby, ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe, autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, przewlekła oporna plamica małopłytkowa.
Działanie:
Preparat jest pochodną imidazolowa 6-merkaptopuryny – lek immunosupresyjny. Sposób działania opiera się na uwolnieniu 6-merkaptopuryny, która działa jako antymetabolit puryn. Azatiopryna jest prolekiem. In vivo jest szybko przekształcana nieenzymatycznie do pochodnych imidazolowych, wykazujących pewien efekt immunosupresyjny. Z powodu właściwości azatiopryny, działanie terapeutyczne leku może pojawić się w późniejszym czasie, nawet po tygodniach lub miesiącach terapii. Dochodzi do blokowania wielu szlaków biosyntezy kwasów nukleinowych na licznych etapach, czego skutkiem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu komórek uczestniczących w wyznaczaniu i nasilaniu odpowiedzi immunologicznej. Zachodzi destrukcja kwasu deoksyrybonukleinowego przez wbudowanie w cząsteczkę DNA tioanalogów puryn.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na azatioprynę, 6-merkaptopurynę lub pozostałe składniki preparatu
- leukopenia
- niska aktywność metylotransferazy tiopurynowej (TPMT)
- ciąża i okres karmienia piersią
Dawkowanie Azathioprine:
Lek należy dostosować indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.