Polecane produkty
Skład:
karwedilol (carvedilolum)
Wskazania:
Lek ma zastosowanie w:
- stabilna dławica piersiowa,
- samoistne nadciśnienie tętnicze w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi,
- przewlekła, objawowa niewydolność serca w połączeniu z lekami moczopędnymi, glikozydami naparstnicy i/lub inhibitorami konwertazy angiotensyny.
Działanie:
Preparat jest nieselektywnym lekiem hamującym receptory adrenergiczne typu ß. Działa także umiarkowanie blokująco na receptory adrenergicze typu alfa1. Karwedilol jest potencjalnym przeciwutleniaczem, wykazuje także właściwości przeciwproliferacyjne. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym nie występuje podwyższenie całkowitego oporu obwodowego, który obserwuje się w przypadku leków adrenolitycznych działających wyłącznie na receptory typu ß. Częstotliwość akcji serca ulega nieznacznemu zmniejszeniu. Nie wpływa na przepływ krwi przez nerki i czynność nerek oraz na obwodowy przepływ krwi. U pacjentów ze stabilną dławicą piersiową, karwedilol działa przeciwdławicowo, obniża obciążenie wstępne i następcze serca. U pacjentów z niewydolnością lewokomorową i przewlekłą niewydolnością krążenia karwedilol poprawiał wskaźniki hemodynamiczne serca, podwyższał frakcję wyrzutową i obniżał wymiary lewej komory. Karwedilol nie wpływa na profil lipidowy osocza i na ilość elektrolitów we krwi. Preparat zmniejsza ciśnienie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne w wyniku blokującego działania na receptory adrenergiczne typu alfa1?1. Lek obniża opór naczyń obwodowych poprzez zablokowanie aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron. Nie wykazuje wewnętrznej aktywności sympatykomimetycznej i działa stabilizująco na błony komórkowe. Karwedilol jest racemiczną mieszaniną dwóch stereoizomerów: izomer S(-) jest odpowiedzialny za blokowanie receptorów ß-adrenergicznych, natomiast obydwa enancjomery - S(-) i R(+) wykazują taką samą aktywność hamującą na receptory adrenergiczne typu alfa1.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na karwedilol lub pozostałe składniki preparatu
- niewyrównana lub ciężka niewydolność serca
- astma oskrzelowa lub obturacyjna choroba płuc
- zaburzenia czynności wątroby
- blok przedsionkowo-komorowy IIst. lub IIIst.
- ciężka bradykardia (poniżej 50/min.)
- wstrząs kardiogenny
- zespół chorego węzła zatokowego i blok zatokowo-przedsionkowy
- ciężka hipotonia (ciśnienie skurczowe < 85 mm Hg)
- kwasica metaboliczna
- nie leczony farmakologicznie (poprzez zablokowanie aktywności receptorów adrenergicznych typu alfa) guz chromochłonny nadnerczy
Dawkowanie Carvetrend:
Doustnie. Zaleca się indywidualne przypisanie dawki pacjentowi.