Polecane produkty
Skład:
klopidogrel (clopidogrelum)
Wskazania:
Lek jest stosowany profilaktycznie w dwóch przypadkach:
- profilaktyka powikłań zakrzepowych w miażdżycy i zakrzepowo-zatorowych w migotaniu przedsionków: pacjenci z migotaniem przedsionków i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka powikłań naczyniowych, u których leczenie antagonistami witaminy K nie może być użyte, a prawdopodobieństwo krwawienia jest niewielkie, klopidogrel w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym stosuje się w celu profilaktyki powikłań zakrzepowych w miażdżycy i powikłań zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru
- profilaktyka powikłań zakrzepowych w miażdżycy: klopidogrel zalecany jest pacjentom z zawałem mięśnia sercowego, z udarem niedokrwiennym oraz z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych; pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym: bez uniesienia odcinka ST, w tym pacjenci, którym wszczepia się stent podczas zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej, w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym lub z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w połączeniu z ASA, u pacjentów leczonych zachowawczo kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego.
Działanie:
Preparat jest inhibitorem agregacji płytek krwi. Zawarty w nim klopidogrel jest prolekiem, a jeden z jego aktywnych metabolitów blokuje agregację płytek krwi. Klopidogrel blokuje agregację płytek krwi indukowaną przez innych agonistów niż ADP, poprzez zahamowanie nasilonej aktywacji płytek krwi przez uwolniony ADP. Aktywny metabolit klopidogrelu wybiórczo blokuje łączenie ADP z jego receptorem płytkowym P2Y12 i dalszą aktywację kompleksu glikoprotein GPIIb/IIIa, w której pośredniczy ADP, co wywołuje zatrzymanie agregacji płytek krwi. Powtarzane dawki 75 mg na dobę wywołują od 1. dnia istotne zatrzymanie indukowanej przez ADP agregacji płytek, które powoli narasta i osiąga poziom równowagi między dniem 3. a dniem 7. W stanie równowagi, średni poziom blokowania zauważalny po dawce 75 mg na dobę zawierał40-60%. Agregacja płytek i czas krwawienia powoli powracają do wartości wyjściowych, zazwyczaj w ciągu 5 dni po zaprzestaniu leczenia.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- czynne patologiczne krwawienia, takie jak krwawienie z wrzodu trawiennego lub krwotok wewnątrzczaszkowy
- okres karmienia piersią
Dawkowanie Clopidix:
Doustnie. 75 mg na dobę w jednej dawce. Pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST, powinni rozpocząć terapię od pojedynczej dawki nasycającej 300 mg i następnie kontynuować podawanie dawki podtrzymującej 75 mg raz na dobę.