Polecane produkty
Skład:
octan metyloprednizolonu (Methylprednisoloni acetas)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w ramach długotrwałej terapii hormonami kory nadnerczy; przy reumatoidalnym, zwyradniającym zapaleniu stawów, w stanie zapalnym kaletki maziowej w jamie stawowej i zapaleniu ścięgien, w leczeniu opornych chorób skóry, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, a także m.in. chorobach alergicznych i hematologicznych oraz nowotworowych.
Działanie:
Lek jest syntetyczny glikokortykosteroid charakteryzującym się szerokim spektrum zastosowania. Zawiera octan metyloprednizolonu, który posiada bardzo silne działanie przeciwzapalne (blisko 5 razy wyższy niż w przypadku leczenia hydrokortyzonem), immunosupresyjne i wykazuje minimalne właściwości mineralokortykoidowe. Działa na poziomie DNA, zmieniając syntezę części enzymów, dlatego najwyższa czynność farmakologiczna pojawia się później niż osiągnięcie maksymalnego poziomu we krwi. Substancja czynna jest słabiej rozpuszczalna i wolniej metabolizowana niż metyloprednizolon, a dzięki temu działa dłużej.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- układowe zakażenia grzybicze
- stosowanie dooponowo (dokanałowo), dożylnie, do nosa, do gałki ocznej oraz do innych miejsc, np.: skóry pokrywającej czaszkę, jamy ustno-gardłowej, zwoju klinowo-podniebiennego
- przyjmowanie szczepionek na bazie żywych albo żywych, atenuowanych wirusów
Dawkowanie Depo-Medrol:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Podawanie domięśniowe: U osób z zespołem nadnerczowo-płciowym stosować 40 mg co 14 dni. W ramach leczenia podtrzymującego u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosować 40-120 mg/7 dni. U osób ze zmianami skórnymi, które zostają złagodzone ogólnym podawaniem kortykosteroidów stosować 40-120 mg w czasie 1-4 tygodni. U osób z ostrym, ciężkim stanem zapalnym skóry spowodowanym przez sumaka jadowitego symptomy ulegają wyciszeniu po 8-12 h od zastosowania pojedynczej dawki 80-120 mg.