Polecane produkty
Skład:
escitalopram (Escitalopramum)
Wskazania:
Zaleca się podawać lek osobom z epizodami ciężkiej depresji, fobią społeczną, nerwicą natręctw oraz lękiem napadowym z agorafobią albo bez agorafobii.
Działanie:
Preparat zaliczany jest do grupy leków przeciwdepresyjnych. Zawarty w nim escytalopram wykazuje wybiórcze działanie inhibicyjne wobec wychwytu zwrotnego serotoniny. Posiada znaczne powinowactwo do pierwotnego miejsca wiązania. Łączy się również z miejscem allosterycznym na transporterze serotoniny, z 1000-krotnie mniejszym powinowactwem. Escytalopram nie wykazuje powinowactwa albo posiada niewielkie powinowactwo do większości receptorów, łącznie z takimi receptorami jak: receptory alfa1-, alfa2- i beta-adrenergicznych, 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2 oraz receptorami histaminowymi H1, cholinergicznymi receptorami muskarynowymi, receptorami benzodiazepinowymi receptorami opioidowymi.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- wydłużenie odstępu QT albo wrodzony zespół wydłużonego odstępu QT
- leczenie skojarzonej z innymi środkami powodującymi wydłużenie odstępu QT
- jednoczesne stosowanie odwracalnych inhibitorów MAO-A (np. moklobemidem) bądź odwracalnych, nieselektywnych inhibitorów MAO (np. linezolidem)
- jednoczesne przyjmowanie nieselektywnych, nieodwracalnych inhibitorów MAO
Dawkowanie Escitasan:
Stosować doustnie. Przy epizodach ciężkiej depresji, fobii społecznej i zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych rozpoczynać leczenie od dawki wynoszącej 10 mg/24h. Dawka może zostać zwiększona do 20 mg/24h. W przypadku zespołu lęku napadowego z agorafobią albo bez agorafobii przez pierwsze 7 dni leczenia zaleca się podawanie dawki początkowej wynoszącej 5 mg x 1/24h, a potem zwiększenie dawki do 10 mg/24h. Dawkę można potem zwiększyć maksymalnie do 20 mg/24h.