Polecane produkty
Skład:
lewetiracetam (levetiracetamum)
Wskazania:
Monoterapia: leczenie napadów nowo rozpoznanej padaczki - napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u pacjentów w wieku powyżej 16 lat.
Terapia wspomagająca: w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną; w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca z padaczką; w leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną.
Działanie:
Preparat zawiera pochodną pirolidonu, która ma działanie przeciwpadaczkowe. Główny metabolit jest nieaktywny. Działanie przeciwdrgawkowe u ludzi, zarówno w padaczce z napadami częściowymi jak i uogólnionymi, potwierdziło szeroki zakres farmakologicznego profilu działania lewetyracetamu. Sposób działania lewetyracetamu wciąż nie został w pełni zbadany, jednak wydaje się być inny od mechanizmu działania pozostałych dostępnych leków przeciwpadaczkowych. Lewetyracetam powoduje ochronę przed drgawkami w licznych zwierzęcych modelach napadów padaczkowych częściowych i pierwotnie uogólnionych, nie działa drgawkotwórczo. Badania in vitro i in vivo wykazały, że lewetyracetam nie zmienia głównych cech komórki ani właściwych procesów neurotransmisji. Badania in vitro wykazały, że lewetyracetam oddziałuje na ilość Ca2+ w neuronach, częściowo blokując prądy Ca2+ typu N oraz ograniczając uwalnianie jonów Ca2+ zmagazynowanych wewnątrz neuronów. Ponadto po części znosi indukowane przez cynk i beta-karboliny blokowanie prądów bramkowanych przez GABA i glicynę.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na lewetyracetam, związki pochodne pirolidonów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
Dawkowanie Eliptus:
Doustnie. Zaleca się indywidualne dostosowanie dawki w zależności od potrzeb pacjenta.