Polecane produkty
Skład:
citalopram (citalopramum)
Wskazania:
- leczenie lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii,
- leczenie dużych zaburzeń depresyjnych.
Działanie:
Preparat o właściwościach przeciwdepresyjnych - wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W zasadzie nie oddziałuje na wychwyt noradrenaliny, dopaminy i GABA przez neurony. Nie wykazuje podobieństwa lub jest ono nieznaczne do receptorów adrenergicznych, serotoninergicznych, dopaminowych, cholinergicznych, histaminowych.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na cytalopram lub pozostałe składniki preparatu
- cytalopramu nie należy stosować u pacjentów otrzymujących inhibitory MAO, w tym selegilinę w dawce dobowej >10 mg
- nie należy stosować cytalopramu w ciągu 14 dni po odstawieniu nieodwracalnych inhibitorów MAO ani w okresie określonym dla przerwania stosowania odwracalnych inhibitorów MAO, opisanym w monografii dla tej grupy leków
- inhibitorów MAO nie należy wprowadzać do terapii przed upływem 7 dni po odstawieniu cytalopramu
Dawkowanie Oropram:
Doustnie. Preparat przeznaczony dla pacjentów dorosłych. Lęk napadowy: na początku terapii 10 mg na dobę. Po 1. tygodniu dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Standardowa dawka dobowa zawiera 20-30 mg. Dawka dla osób starszych powinna wynosić 10 mg na dobę ale może być też większa. Duże zaburzenia depresyjne: na początku terapii 20 mg na dobę. Dawka w razie konieczności może być zwiększona do 40 mg na dobę, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta. Dobowa dawka maksymalna wynosi 60 mg.