Polecane produkty
Skład:
lidokaina, tetrakaina (lidocainum, tetracainum)
Wskazania:
- znieczulenie powierzchniowe skóry związane z wkłuciem igły w niezmienioną chorobowo, nienaruszoną skórę u dzieci powyżej 3 lat,
- w celu powierzchownego znieczulenia skóry w związku z wkłuciem igły i w sytuacjach powierzchniowych zabiegów chirurgicznych - takich jak wycięcie różnych zmian skórnych i biopsja trepanem - na niezmienionej chorobowo, nienaruszonej skórze u osób dorosłych.
Działanie:
Plastry o działaniu znieczulającym miejscowo i powierzchownie, które zawierają dwie substancje: lidokainę (o budowie amidowej) oraz tetrakainę (o budowie estrowej). Preparat wywołuje odwracalne zablokowanie przewodnictwa impulsów we włóknach nerwowych za sprawą zatrzymania pompy sodowo-potasowej i zablokowanie przepuszczalności błony neuronu dla jonów sodu, prowadząc do miejscowego znieczulenia. Po zaaplikowaniu plastra na skórze zachodzi uwalnianie lidokainy i tetrakainy do warstw naskórka i skóry właściwej. Siła znieczulenia zależna jest od czasu pozostawania plastra na skórze.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje czynne, boran sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- nadwrażliwość na miejscowo działające anestetyki o budowie amidowej lub estrowej lub na kwas paraaminobenzoesowy (produkt uboczny metabolizmu tetrakainy)
- plastra nie należy stosować na błony śluzowe lub w miejscach z uszkodzoną barierą skórną
Dawkowanie Rapydan:
Miejscowo, zewnętrznie. Dzieci powyżej 3 lat: 1 lub maksymalnie 2 plastry równocześnie. Maksymalnie 2 plastry w ciągu 24 h. Dorośli: 1 do maksymalnie 4 plastrów równocześnie. Maksymalnie 4 plastry w ciągu 24 h. Plaster należy umieścić na 30 min przed wkłuciem igły lub powierzchniowym zabiegiem.