Polecane produkty
Skład:
hydrochlorotiazyd, telmisartan (hydrochlorothiazidum, telmisartanum)
Wskazania:
Terapia nadciśnienia tętniczego samoistnego. Stosować u pacjentów, u których uzyskanie właściwej kontroli krwi wymaga użycia połączonego działania telmisartanu z hydrochlorotiazydem.
Działanie:
Preparat złożony zawierającym dwie substancje czynne: antagonistę receptora angiotensyny II, telmisartan i diuretyk tiazydowy, hydrochlorotiazyd. Hydrochlorotiazyd jest diuretykiem tiazydowym. Sposób działania przeciwnadciśnieniowego tiazydów nie został wyjaśniony. Tiazydy oddziałują na przenikanie zwrotne elektrolitów w kanalikach nerkowych, bezpośrednio zwiększając wydalanie sodu i chlorku w przybliżeniu w podobnych ilościach. Działanie diuretyczne hydrochlorotiazydu wywołuje zmniejszenie objętości osocza, zwiększenie aktywności reniny w osoczu, zwiększenie wytwarzanie aldosteronu, prowadząc do zwiększenia utraty potasu i wodorowęglanów z moczem oraz obniżenia stężenia potasu w surowicy. Uważa się, że równoczesne stosowanie telmisartanu wywołuje za sprawą blokady układu renina-angiotensyna-aldosteron, zatrzymanie utraty potasu związanej z działaniem diuretyków. Telmisartan jest skutecznym, doustnym, selektywnym antagonistą receptora podtypu 1 dla angiotensyny II (AT1). Poprzez wysokie pokrewieństwo, telmisartan wypiera angiotensynę II z miejsc wiązania z receptorem podtypu AT1, który jest odpowiedzialny za znane mechanizmy działania angiotensyny II. Telmisartan nie hamuje enzymu konwertującego angiotensynę (kininazy II), enzymu odpowiedzialnego także za rozkład bradykininy. Ponadto nie hamuje aktywności reninowej osocza oraz nie blokuje kanałów jonowych. Dodatkowo zmniejsza stężenie aldosteronu w osoczu. Oba składniki w połączeniu wykazują sumujące się działanie przeciwnadciśnieniowe, wywołujące obniżenie ciśnienia krwi w większym stopniu niż każdy składnik osobno.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na telmisartan lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- nadwrażliwość na hydrochlorotiazyd lub pochodne sulfonamidów
- ciąża i okres karmienia piersią
- ciężka choroba wątroby, taka jak zastój żółci lub zwężenie dróg żółciowych (zaburzenia odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego) lub jakakolwiek inna ciężka choroba wątroby
- ciężka choroba nerek
- jeśli lekarz stwierdzi występowanie małego stężenia potasu lub dużego stężenia wapnia we krwi, które nie ulegają poprawie na skutek leczenia
Dawkowanie:
Doustnie. Należy dobrać indywidualne dawkowanie w zależności od potrzeb pacjenta. Nie zaleca się podawania preparatu pacjentom poniżej 18 roku życia.