Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek tramadolu (tramadoli hydrochloridum)
Wskazania:
Leczenie bólu w stopniu umiarkowanym do ostrego.
Działanie:
Preparat o działaniu ośrodkowym i właściwościach przeciwbólowych - czysty agonista receptorów opioidowych mi, delta i kappa, ze znacznym powinowactwem do receptorów mi. Inne mechanizmy, dzięki którym tramadol wykazuje działanie przeciwbólowe to zatrzymywanie neuronalnego zwrotnego wychwytu noradrenaliny oraz zwiększenie uwalniania serotoniny. Ponadto tramadol wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Działanie na układ sercowo-naczyniowy jest niewielkie. W przeciwieństwie do morfiny, tramadol nie jest przyczyną depresji oddechowej w szerokim zakresie dawek przeciwbólowych. Nie wpływa także na perystaltykę żołądkowo-jelitową.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na tramadol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi (w tym opioidami) lub lekami psychotropowymi
- jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub w ciągu 2 tyg. po zaprzestaniu ich stosowania
- padaczka niepoddająca się leczeniu
- leczenie uzależnienia od opioidów (tramadol jest agonistą receptorów opioidowych, jednka nie znosi objawów odstawiennych morfiny)
Dawkowanie Tramundin:
Doustnie. Preparat podaje się pacjentom po ukończeniu 12 roku życia. Zwykle dawka wynosi 100 mg (1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu) co 12 h. Maksymalna dawka wynosi 400 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych, co 12 h. W leczeniu bólu przewlekłego wskazane jest dawkowanie według ustalonego schematu czasowego. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę wykazująca działanie przeciwbólowe.